Иновативни проекти ще разнообразят културния живот в Стара Загора, предлагат правилник за съфинансирането им
ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ.com
*
Проект за правилник за условията, реда и критериите за съфинансиране на културни проекти в Община Стара Загора, невключени в годишния Културен календар, представиха днес пред медиите вносителите му - общинските съветници Диян Димитров, Дарин Петков и Стефан Анков, заедно с началника на отдел „Култура“ в Общината Диана Атанасова.
В условията на пандемия, когато предварително не е ясно кои от големите културни прояви в общината ще се реализират по традиционния начин, нараства относителната тежест на отделните малки и иновативни културни събития, "бутикови" проекти, които ще разнообразят културния живот, отбеляза водачът на групата съветници от ГЕРБ в Общинския съвет Диян Димитров. Новият правилник урежда рамката за съфинансирането им от страна на Общината в размер на 70% от стойността на проекта. Максималната сума, с която може да бъде подкрепен един проект, е до 3000 лв. За първата година за целта ще бъдат отделени 30 хиляди лева от бюджета. Задължително ще има самоучастие в рамките на 30% от стойността на проекта.
Проектите могат да бъдат примерно 50, тъй като не всеки ще е на стойност 3000 лв., допълни Диян Димитров. Очаква се повечето от тях да бъдат за доста по-скромни суми. В проекта са отбелязани и дейности, които не могат да бъдат финансирани по реда на предлагания правилник.
10 са направленията, по които могат да бъдат финансирани отделни проекти:
* Създаване, съхранение и разпространение на произведения на изкуството и културата;
* Организация на фестивали и конкурси в областта на културата и изкуството;
* Образователни и обучителни инициативи в областта на културата и изкуството;
* Научни изследвания в областта на културата и изкуството;
* Въвеждане на експериментални или иновативни форми на културна дейност;
* Промотиране на културен продукт и възможностите на Стара Загора като утвърден културен, образователен и университетски център;
* Проучване, опазване и популяризиране на културно-историческото наследство;
* Създаване на интегриран туристически продукт на база хилядолетното ни историческо наследство;
* Международна културна дейност и стимулиране на любителското творчество.
Правилникът ще бъде предложен за разглеждане и за одобрение по време на декемврийското редовно заседание на Общинския съвет.
Кандидатстващите ще имат възможност да заявят участие в две сесии. Първата ще бъде до 31 март, със срок за отговор до 20 април. При одобрение идеята трябва да бъде осъществена до 15 септември. За втората сесия ще може да се кандидатства до 30 юни, разглеждането ще бъде до 20 юли, а срокът на изпълнение е до 30 ноември.
Проектите ще бъдат оценявани от 9-членна комисия в следния състав: двама души от Постоянната комисия по култура, туризъм и вероизповедания, по един от ПК по образование, наука и защита правата на децата и ПК по законност и обществен ред, началникът на Отдел "Култура", експерт от Дирекция "Финанси", юрист от Общинската администрация и двама външни експерти, различни за всяка от двете годишни сесии.
Председателят на Постоянната комисия на Общинския съвет по култура, туризъм и вероизповедания Дарин Петков допълни, че Правилникът ще даде възможност за реализиране на нови и иновативни творчески проекти в областта на културата. „Надявам се, за догодина творческата и културната дейност в Стара Загора да получи едно нови лице, да дадем възможност на нови идеи“, сподели Петков. За съфинансиране ще могат да кандидатстват юридически и физически лица само от община Стара Загора, като проектите им също се изпълняват в общината.
99% от Културния календар за 2021 г. вече е готов, съобщи Диана Атанасова. Засега се очаква провеждането на осмото издание на Международния фестивал за европейско кино "Златната липа" от 29 май до 2 юни, честване на 65 г. от създаването на Ансамбъл "Загоре", ФОБИ, 150 години с името Стара Загора, 60 г. на Музей "Литературна Стара Загора", редица годишнини на духовни корифеи на града и на творчески съюзи.