WWF в кампания за защита на дунавските есетри

WWF в кампания за защита на дунавските есетри

На Никулден WWF те кани: Абонирай се за природата!

Навръх Никулден природозащитната организация WWF алармира за изчезването на хилядолетните риби-динозаври: есетрите. Техният дом е Дунав. Именно в долното течение на реката – на границата между България и Румъния – плуват последните размножаващи се в естествена среда популации в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си „Абонирай се за природата“ WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.

Заплахи пред есетровите риби

От шестте вида есетри, които са се срещали някога в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус критично застрашени. Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. Затова опазването и възстановяването на нейните популации са приоритет за WWF.

„Есетрите играят важна роля като индикатор за състоянието на екосистемите в реката. За съжаление обаче, изграждането на язовири, диги и водноелектрически централи, както и добивът на инертни материали от дъното, поставят непреодолими бариери по техния миграционен маршрут, променят естествения воден режим и водят до фрагментация и унищожаване на местообитанията им. В дългосрочен план тези и и други човешки дейности, като прекомерния улов и замърсяването на водите, заплашват да доведат до изчезването на есетрите“предупреждава Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.

WWF в действие

Години наред екипът на WWF наблюдава цялото протежение на реката от Ново село до Силистра, като проучва местообитанията на последните оцелели есетри и работи с местните рибарски общности за тяхното опазване. 

„В момента в България, Румъния, Украйна и Сърбия е в сила пълна забрана за улов на есетри. Въпреки това голяма част от възрастните екземпляри, които навлизат в реката от Черно море, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. Затова през лятото на 2022 г. по предложение на WWF Министерството на околната среда и водите обяви защитена местност „Есетрите - Ветрен“ в участък на река Дунав“разказва Стоян Михов.

Разположена на повече от 288 хектара в близост до езерото Сребърна, „Есетрите - Ветрен“ е първата и единствена засега защитена територия у нас, посветена на есетрите. Освен че е важно местообитание по дългия им път към морето, този участък е дом на още 40 вида риби, като 21 от тях са включени в Червената книга на България. А в опит да опазят популациите им през годините екипи на WWF пуснаха в Дунав близо 90 хиляди малки есетри.

Знак на надежда

По време на полевите проучвания по Дунав през изминалото лято, екип ихтиолози на WWF се натъкна на обнадеждаваща находка. В района между село Гомотарци и село Кошава, Видинско, учените установиха над тридесет бебета есетри от вида чига. Това е едва второто място след село Ветрен, Силистренско, където се установяват млади есетри, излюпени през същата година. Екипът на WWF работи с местните рибарски общности за опазването на тяхното наследство в района и се надява, че някой ден мястото ще се превърне в още една зона, където традиционният риболов и есетровите риби съжителстват устойчиво, защитени от увреждащи речната екосистема човешки дейности. 

Какво предстои?

За да подсили популациите, WWF планира да пусне в Дунав 1,6 милиона есетри. Те ще бъдат отгледани в плаващи развъдници в горното течение на реката. Инициативата обединява усилията на учени, институции и природозащитници от седем дунавски държави, сред които и България. Първият развъдник вече е готов и се намира в австрийската част на Дунав. Такива контейнери ще бъдат инсталирани също и на река Кьорьош в Унгария, както и на река Мура  в Словения. В тях ще бъдат развъдени генетично разнообразни индивиди с доказан дунавски произход. Те ще бъдат отгледани до няколко месеца, след което ще бъдат пуснати на различни места по реката. За целта ще бъдат използвани най-съвременни методи, така че малките есетрички да имат най-висок шанс за оцеляване.

Усилията на WWF не свършват дотук. Организацията ще продължи да работи за опазването на пуснатите в реката риби, както и за опазването на останалата есетрова популация в Долен Дунав и Черно море, чрез тясно сътрудничество с отговорните институции и местните рибарски общности. Във всички страни ще бъде въведена стандартизирана програма за мониторинг, при която ще се използват ДНК данни, както и маркиране с цел проследяване на развитието на популацията.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. „Абонирай се за природата“ и стани част от каузата на WWF с месечно дарение по твой избор. Единственият начин  да не допуснем епизодите на природата да приключат преждевременно е да действаме заедно. Виж как на dari.wwf.bg.

„В България има дарителска култура. Хората си помагат, особено при кризисни ситуации. Но за съжаление, не всички осъзнават колко е важно да станеш редовен дарител на организацията, чиито каузи подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да планира дейностите си. Това неизменно води до по-голямо въздействие в дългосрочен план. Всяка гражданска организация, която работи в полза на обществото, има нужда от постоянни дарения, за да може да постига амбициозни цели и да сбъдва мечти. Особено когато става дума за дива природа и околна среда“обяснява Елена Ганчева, ръководител на кампанията „Абонирай се за природата“.

Още от България

Гражданите и бизнесът получават автоматично над 20 услуги от новата информационна система на кадастъра
23/12/2024 България
Гражданите и бизнесът получават автоматично над 20 услуги от новата информационна система на кадастъра
Над 20 са електронните услуги, които гражданите, бизнесът и държавните, и общински администрации получават чрез новата кадастрално-административна информационна система на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК). Сред тях са скиците за сгради и поземлени имоти, извлечения от кадастрални карти, извлечения от кадастралния регистър, от зоните на ограничение, схема за самостоятелен обект ...
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте: Благодаря на България за нейния принос към нашата споделена обща сигурност
19/12/2024 България
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте: Благодаря на България за нейния принос към нашата споделена обща сигурност
България има ключова роля в нашата сигурност както в Черноморския регион, така и отвъд него. Това заяви генералният секретар на НАТО Марк Рюте днес, 19 декември, по време на посещението си в нашата страна. Заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов, министъра на външните работи Иван Кондов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той се срещна с военнослужещите от Многонационалната бойна...
Електроразпределение Юг с проведена подготовка за зимния сезон
05/12/2024 България
Електроразпределение Юг с проведена подготовка за зимния сезон
Над 70 аварийни екипа са в готовност за реакция Още през лятото на 2024 г. Електроразпределение Юг традиционно започна подготовка на съоръженията за работа при тежки зимни условия. В тази връзка техническите дейности включват инспекции на всички съоръжения средно и ниско напрежение, обслужвани от дружеството. Извършените дейности от Електроразпределение Юг обхванаха инспекции на трафопостове и в...
В Чирпан започват процедури за обновяване на парка, ремонт на стадиона и проектиране на предгаровото пространство В Чирпан започват процедури за обновяване на парка, ремонт на стадиона и проектиране на предгаровото пространство
Кметът на Община Чирпан Ивайло Крачолов подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството нови споразумения за финансиране на три обекта. Те са важни за града, ще подобрят градската среда и са очаквани за жителите от години, общата им стойност е 3.372 млн. лева. Ще изработим инвестиционен проект за основен ремонт на пространството пред жп гара Чирпан и улична връзка с бул. Гео...
Подготвя се застрашителна преексплоатация на горите в България, алармира WWF
02/12/2024 България
Подготвя се застрашителна преексплоатация на горите в България, алармира WWF
Близо една пета от гората е застрашена от голи сечи Природозащитната организация WWF алармира, че държавата подготвя опасни изменения и допълнения в две наредби, които биха дали правомощия за безконтролна сеч в българските гори. Спорните проекти за промяна на Наредбата за сечите в горите и промяна на Наредбата за строителство в горските територии бяха публикувани на портала за обществени консулта...