В Стара Загора се проведе първа среща по проект КЛИМАТ
Добрата подготовка и навременната реакция са ключът към минимизиране на тежките щети от екстремните климатични явления
Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект КЛИМАТ. На нея бяха обсъдени широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове. В срещата взеха участие представители на НПО сектора, бизнеса и публичната администрация (РИОСВ Стара Загора, Държавно горско стопанство и РД „Пожарна безопасност и защита на населението“).
В рамките на срещата бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот: биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт.
В хода на дебата като най-сериозна заплаха на местно ниво сред екстремните климатични явления бяха отчетени продължителната суша, горещите вълни и горските пожари. Беше направен детайлен анализ на тясната взаимовръзка между състоянието на горите и съхранението на водните ресурси, както и тяхната изключителна роля за складиране на CO2 емисиите. Управлението на водата и водните запаси беше посочено като едно от най-уязвимите, криещо риск за сериозни щети върху цялата икономика, биоразнообразието и живота на хората.
В социален аспект беше посочена важността на кампаниите за осведоменост и осъзнаване на проблема с климатичните промени. Беше подчертана острата необходимост от активизиране на работата по защита на населението и подготовка за реакция при кризи. Добрата подготовка и навременната реакция са ключът към минимизиране на тежките щети от екстремните климатични явления.
Централно място в диалога намериха политиките за опазване на биоразнообразието, за превенция от горски пожари и възстановяване на горите, за идентифициране и превенция на рисковете в различни сектори на икономиката, за опазване на критичната инфраструктура, за опазване, съхранение, разумно потребление и справедливо разпределение на водните ресурси.
В хода на срещата беше изтъкнато, че националната стратегия за изменение на климата и планът за действие към нея, са в унисон с европейските политики. Бяха представени още и финансови инструменти за финансиране на проекти по линия на Мисията за Адаптация към изменението на климата (АИК), както и други възможности за финансиране чрез инструментите на кохезионната политика, Иновационен и модернизационен фонд, Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), Фонда за справедлив преход.
Основните понятия като уязвимост, адаптация и смекчаване на въздействието на човешката дейност върху климата бяха подробно разяснени в рамките на срещата. Заинтересованите страни споделиха почти единодушно мнението, че човешката дейност и начина на живот, производство и потребление на ресурси са в основата на климатичното затопляне и природата връща като бумеранг своя отговор под формата на екстремни климатични явления.