Големият Петър Драгиев представи пред старозагорци най-новата си книга "Свободен небосвод"
Няколко дни след 70-годишнината си, за която в Деня на будителите получи благодарствен знак от Община Стара Загора за приноса си в духовния живот на града, известният старозагорски журналист и общественик Петър Драгиев представи снощи пред пълната с приятели и почитатели зала на Регионалната библиотека "З. Княжески" последната си книга с избрани произведения "Свободен небосвод" ("Сърцето не е самотен ловец") на издателство "Захарий Стоянов".
В половината от над 460 страници в нея авторът е събрал свои знакови произведения, плод на острото му перо - публицистични битки срещу обгазяването на Стара Загора, за признаване и налагане в обществото на разбирането за 8000-годишната история на града, за превръщането на старозагорската Ески джамия в Музей на религиите, срещу проклятието на горските пожари, за "зелено-белите" пристрастия около футболния "Берое", както и по повод на много други злободневни вълнения на гражданското общество. Текстовете започват от 1975 г., когато Драгиев е студент във Факултета по журналистика на Софийския университет, продължават през годините му като секретар и зам.-председател на ОбС на БСП в Стара Загора, а след това - и като главен редактор на вестника на БСП в Града на липите "Днес", а накрая - и на вестник "Национална Бизнес-поща". Сред тях са дузина интервюта - с кмета на Стара Загора Евгений Желев, с писателя Захари Карабашлиев, с оперната прима Веселина Кацарова, със Стефан Вълдобрев, художника Христо Танев, археолога акад. Васил Николов и акад. Георги Марков, поетесата Мая Дългъчева. В книгата има, макар и малко, страници, маркиращи едно от пристрастията на Петър Драгиев във времето - кинокритиката. В другата половина книгата съдържа негови стихове и разкази, както и писма, предимно до и от дъщеря му Леда Драгиева.
"Каузите, които сме отстоявали, са не просто приоритетни, а сърцевинни за Стара Загора - каза пред гостите на премиерата на "Свободен небосвод" Петър Драгиев. - Не мога да си представя, че щяхме да празнуваме навремето 1900 години Стара Загора, като щяхме да набухаме под миндера праисторическото си великолепие и достолепие. Не мога да си представя, че щяхме да живуркаме години наред с воден режим. Нито колко дълго щяхме да броим костите на загиналите в клането и пожарището по време на Руско-турската война, след което Стара Загора, слава Богу, възкръсна. Вестник "Национална Бизнес поща" застана като бастион по отношение на комплекса "Марица-изток", който имаше опасност към 2019-2020 година да затвори кепенците. И още куп други неща. Думичката "кауза" ми чуждее, но няма по-точна за това, което се назовава с нея. Работата ми за тези каузи е част от това, което съм искал да изразя с подзаглавието на книгата - "Сърцето не е самотен ловец". Сърцето е в общност, сърцата се събират. Цял живот това съм се опитвал да правя - не да разделям, а да събирам сърца" - увери авторът.
Темата продължи зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева. "Тук има много хора - каза тя - които с истинско сърце са дошли, за да споделят тази вечер. През годините е имало доста случаи, когато съм се съмнявала в собствената си преценка дали нещо е правилно, дали моята гледна точка не е нещо изкривена. В такива моменти съм се обаждала на Петър Драгиев, за да погледне нещата отстрани. Той обикновено искаше време да помисли, но ми звънеше още след час-два, вече с решение. И винаги в казусите, които са ме карали да мисля дали съм на прав път, той ме е насочвал много добре. Имало е случаи, когато с колегите не сме намирали правилните думи, когато сме искали да направим или кажем нещо. Виждали сме, че това, което мислим, няма характера, който трябва да има. И тогава звъняхме на Петър Драгиев. Затова много му благодаря."
Редица приятели на Петър Драгиев го поздравиха за новата книга, подариха му по нещо и разказаха впечатления от контактите си с него през годините. Това бяха председателят на Общинския съвет в Стара Загора Ивета Лазарова, художникът Валентин Дончевски (автор на картината от корицата на книгата - "Дъжд III"), Димо Узунов (живата връзка между Стара Загора и Зографския манастир на Атон), журналистката Нели Филипова, политикът Ставри Сотиров, секретарят на Община Стара Загора Николай Диков и други.