Годишните Урбанистични срещи в Стара Загора с космически и природен акцент
Поредните Урбанистични срещи предстоят в Стара Загора този петък и събота (1 и 2 ноември): Градски будители, космически традиции и зелени пространства | Facebook Специализираното събитие на Творческия колектив "На улицата" се превърна в традиция в последните пет години и и вдъхновено от факта, че именно Стара Загора е родното място на българското градоустройство - с емблематичния план за възстановяване на града на инж. Байер след пожарите на освободителната война. Този път събитието се фокусира върху два от символите на Стара Загора: космическите и астрономически традиции на града и зелените му пространства. Учени, бизнес, архитекти, урбанисти и граждани ще набележат възможностите за градско развитие в съчетанието на тези две сфери - в двата дни, които съвпадат и с традиционните чествания на създателя на прословутия старозагорски парк Аязмото митрополит Методий Кусев.
В петък от 17 ч. в обсерваторията над ГПЧЕ "Ромен Ролан" се събират изследователи и бизнес. Доц. Алексей Стоев ще представи обновения планетариум, а дискусионните панели включват успешни възпитаници на старозагорската астрономическа школа, заедно с представители на старозагорски работодателски организации. Междувременно Пепа Ганчева ще направи в 17:30 ч. своята детска работилница за забавна астрономия в Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР). Работилницата е едно от многото събития в града по повод празника на будителите.
Вторият ден започва още в десет сутринта с отворени врати на обсерваторията на т.нар. Втори баир на Аязмото. После идва специализирана обиколка из аерокосмическите обекти на града. Сред тях е и монументът, в който е вграден спътникът близнак на българския сателит "България 1300". Монументът е авторска разработка на внучките на легендарния проф. Гогошев - архитектките Цветелина и Пламена Гогошеви - и скоро ще бъде и официално открит. От 16 ч. в Международния младежки център в града ще има и работилница на урбанисти, която ще набележи идеи за вписване на обсерваторията в градската тъкан и за нейното развитие като национален център.
Зад събитието застават и от Граждански клуб ЛИПА, Търговско-промишлена палата - Стара Загора, АРИР - Стара Загора, Асоциация ИТ Стара Загора. Организаторите разчитат и на НАОП "Юрий Гагарин" и Филиала на ИКИТ-БАН в Стара Загора. Община Стара Загора също съдейства за реализирането на събитието. Урбанистичните срещи са част и от проекта "Изкуство НА ЗЕЛЕНО", който се осъществява благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България "Ти и Lidl за нашето утре", в партньорство с Фондация "Работилница за граждански инициативи" и Български дарителски форум.
ПРОГРАМА
Петък, 1 ноември
ЦПЛР Стара Загора
17:30 ч. Работилница „Забавна астрономия“ с Пепа Ганчева
Астрономическа обсерватория и планетариум „Юрий Гагарин“
17:00 - 18:00 ч. Първи панел:
История и бъдеще на старозагорските аерокосмически традиции (бизнес, наука, постижения)
Доц. Алексей Стоев
Инж. Олег Стоилов
Д-р Румяна Грозева
Арх. Цветелина Гогошева, арх. Пламена Гогошева
Модератор: д-р Първан Симеонов, Творчески колектив „На улицата“
18:00 - 19:00 ч. Втори панел:
Космическата наука и технологии и развитието на Стара Загора
Доц. д-р Светослав Иванов, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
Владимир Владимиров, физик и астроном
Недислав Веселинов, „Фототоника“ – компания за космически и авиационни симулатори
Модератор: Любомира Райкова
19:00 ч. Лекции в Планетариума и коктейл
Събота, 2 ноември
Обсерваторията на връх Казлера (втория баир на Аязмото):
10:00 – 11:30 ч.
Ден на отворените врати в Обсерваторията на връх Казлера (втория баир на Аязмото) Организирано качване с опция за туристически преход
11:30 – 12:30 ч.
Обиколка на специалисти сред аерокосмически обекти в Стара Загора
12:30 - 16:00 ч.
Обедна почивка и свободно време
ММЦ Стара Загора
16:00 - 18:30 Работилница:
Зелените градски пространства като възможност за образование и туризъм & бъдеще на аерокосмическите обекти в градската среда
Арх. Симона Лазарова, „Колективът“
Явор Киряков, „Университет за деца“
Арх. Иван Киряков, проектант на публични пространства и зелени площи
Ангел Бондов, урбанист, InFormal
Модератор: Мирчо Христов, „Колективът“/Творчески колектив „На улицата“