Борисов посрещна Заев, София събира лидерите на Европа в Среща на върха по Берлинския процес

Борисов посрещна Заев, София събира лидерите на Европа в Среща на върха по Берлинския процес

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ.com
*
Министър-председателят Бойко Борисов посрещна премиера на Република Северна Македония Зоран Заев в София, където предстои да започне срещата на върха от инициативата Берлински процес, на която тази година двете държави са съдомакини.

През юли 2019 година премиерът Борисов взе участие в срещата на върха в Познан, където именно беше обявено поемането на домакинството на Берлинския процес съвместно от България и Република Северна Македония. През предходните две години българският министър-председател също имаше участие в контекста на срещите на върха по инициативата – в Лондон през 2018 година и в Триест през 2017 година. Сериозните ангажименти, които премиерът Борисов пое относно инициативата са естествено продължение на последователната активна политика на страната ни към Западните Балкани, както и на успешното Българско председателство на Съвета на ЕС през 2018 г., когато България успя да издигне високо в дневния ред на ЕС темата за европейската перспектива на Западните Балкани.

Днес във форума на най-високо ниво чрез видеоконферентна връзка ще участват лидерите от Западните Балкани, германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Еманюел Макрон, премиерите – на Италия Джузепе Конте, на Гърция Кириакос Мицотакис, на Хърватия Андрей Пленкович, на Полша Матеуш Моравецки, на Словения Янез Янша. В срещата на върха ще се включат също председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, върховният представител по външната политика и политиката за сигурност на ЕС Жозеп Борел, европейският комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи, генералният секретар на Съвета за регионално сътрудничество (СРС) Майлинда Брегу, както и представители на ЦЕФТА, ОИСР, Европейската инвестиционна банка, Банката за възстановяване и развитие, Световната банка и Регионалния център за младежко сътрудничество (RYCO).

Настоящата среща на върха в София надгражда постигнатото в рамките на предишните шест срещи на този формат (в Берлин, Виена, Париж, Триест, Лондон и Познан) и утвърждава ролята на Берлинския процес като значим фактор за оптимизиране на регионалното сътрудничество, в светлината на европейската перспектива на страните от региона.

В рамките на съвместното домакинство на България и Република Северна Македония през 2020 година като основен приоритет се открои подобряването на свързаността във всички аспекти: транспортна, енергийна, цифрова; свързаност между хората, сближаване на младите хора, включително чрез образование. Свързаността е от ключово значение за региона, тъй като чрез нея той може да стане по-силен и по-конкурентоспособен, особено като се има предвид, че регионът представлява пазар от около 20 млн. души. Нов елемент на настоящото съдомакинство на Берлинския процес е анонсираният от Европейската комисия „Зелен дневен ред“ за Западните Балкани като част от „Зелената сделка за Европа“, както и новото направление – регионалното сътрудничество в сферата на здравеопазването.

*  *  *

В присъствието на премиера Борисов на Срещата на върха по Берлинския процес лидерите на Западните Балкани подписаха две декларации за Общ регионален пазар и за Зелен дневен ред

В присъствието на министър-председателя Бойко Борисов, в рамките на Срещата на върха по Берлинския процес, лидерите нa страните от Западните Балкани в онлайн връзка подписаха Декларация относно Общия регионален пазар и Декларация относно Зеления дневен ред. Двата документа са сериозен успех за съвместното домакинство на България и на Република Северна Македония на Берлинския процес, тъй като те обединяват усилията на Западните Балкани за още по-тясното им приобщаване към нормите и стандартите на Европейския съюз.

Привеждането на региона на Западните Балкани в съответствие с правилата на Единния пазар на ЕС и ангажирането му във всеобхватно регионално сътрудничество е съществен напредък в по-нататъшната интеграция в ЕС. Общият регионален пазар има за цел да свърже икономиките на Западните Балкани чрез свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали. Декларацията насърчава също създаването на регионални цифрови, индустриални, инвестиционни и иновационни връзки. По-доброто свързване на икономиките на Западните Балкани в региона и с ЕС също така изисква силен ангажимент от тези страни за провеждане на реформи, задълбочаване на регионалната икономическа интеграция и развитие на Общия регионален пазар на основата на достиженията на правото на ЕС, за да направят региона по-привлекателна инвестиционна зона. Не на последно място по-дълбоката икономическа интеграция на региона е от полза и за възстановяването му от кризата с COVID-19.

Новата визия за регионалното икономическо пространство е в пълно съответствие с наскоро представения от Европейската комисия Икономически и инвестиционен план за Западните Балкани. Той е важен не само по отношение на финансовата подкрепа за региона, но и във връзка с включването на непосредственото съседство на ЕС в същия процес на възстановяване, през който трябва да преминат всички държави от ЕС.

Декларацията относно Зеления дневен ред за Западните Балкани е в пълен синхрон с водещите усилия на ЕС в борбата с изменението на климата, защитата на околната среда и отключването на икономическия потенциал на зелената, нисковъглеродна и кръгова икономика в региона. Чрез документа страните от Западните Балкани демонстрират своята готовност и ангажираност към постигането на целите на Европейската зелена сделка, чрез значителен принос за амбициозния Зелен дневен ред за региона. Западните Балкани се ангажират да прилагат действия в пет ключови области: климат, енергетика, мобилност; кръгова икономика; почистване на въздуха, водата и почвата; устойчиво земеделие и производство на храни; биоразнообразие. Това ще даде възможност страните от региона да бъдат активни участници, допринасящи в развитието на политиките на ЕС, а не само в тяхното изпълнение.

*  *  *

Премиерът Борисов на Срещата на върха по Берлинския процес: Потвърждаваме категоричната ни ангажираност за развитието на Западните Балкани

„Има много символика в Съвместното домакинство на България и Република Северна Македония на Берлинския процес. То е първото по рода си съвместно домакинство от държава членка на ЕС и държава от Западните Балкани и е потвърждение за категоричната ни ангажираност за развитието на региона“.

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в приветственото си слово при откриването на Срещата на върха по Берлинския процес. Българският премиер припомни, че страната ни е приела поканата да бъде съвместен домакин на инициативата през 2020 г. по време на срещата в Познан през юли 2019 г. „Ние бяхме убедени, че подобен ход е естествено продължение на постигнатото по време на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. и в същото време - 15 години сред Срещата на върха на ЕС-Западни Балкани в Солун България върна обратно в дневния ред на ЕС темата за европейската перспектива на региона“, отбеляза министър-председателят Борисов пред лидерите.

Акцент в изказването на премиера бе, че днешният форум също е белязан от глобалната пандемия от COVID-19, която блокира и преобърна световната икономика, постави на изпитание устоите на националните системи на здравеопазване и социални грижи, но и разтърси ценностните ни системи.

„Тази пандемия промени дълбоко и необратимо живота и съдбите на хората и в местен, и в регионален, и в национален, и в глобален план“, категоричен бе Борисов. По думите му независимо от предизвикателствата, София и Скопие обединиха усилията си за изпълнение на набелязаните цели и приоритети на съвместното домакинство. Българският премиер изтъкна подобряването на свързаността във всичките й аспекти - транспортна, икономическа, енергийна, цифрова, свързаността между хората с акцент върху младите, образованието, сигурността. От ключово значение е също стартирането на съвместен регионален пазар и на Зелен дневен ред на Западните Балкани и други инициативи, допринасящи за по-доброто сътрудничество и разбирателство в региона, постави фокус в изказването си Борисов.

„За нас е важно в рамките на Берлинския процес да се отдели специално внимание на развитието на инфраструктурната свързаност в региона, тъй като това е кръвоносната система на Балканите, чрез която живеят и бизнесът, и гражданите“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че свързаността във всичките й аспекти е от съществено значение за региона, защото чрез нея той ще стане по-силен и по-конкурентоспособен. „Да не забравяме, че Западните Балкани заедно представляват пазар за около 20 милиона души. Това ще даде перспективи на младите хора, които към днешна дата емигрират с бързи темпове и ще се потърси адекватен отговор на демографската криза, регионалното сътрудничество и добросъседските отношения“, каза още Борисов.

Пред лидерите премиерът посочи, че като съвместен домакин на Берлинския процес България е водена от желанието си да подпомогне държавите от региона по пътя на тяхната европейска интеграция, както и за укрепването на добросъседските отношения, регионалната сигурност и сътрудничество, които придобиват още по-голяма значение на фона на общите предизвикателства.

Министър-председателят Бойко Борисов изказа благодарност на германския канцлер Ангела Меркел и на премиера на Република Северна Македония Зоран Заев за активното им участие във важния форум днес.

*  *  *

Борисов: С Декларациите за Зелен дневен ред и за Общ регионален пазар допринасяме за синхрона на Западните Балкани с европейските политики

„Поздравявам колегите ми от Западните Балкани, които днес подписаха Декларация за Зелен дневен ред и им благодаря, че още отсега действат по европейски, мислейки за екологията. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на съвместните изявления с канцлера на Германия Ангела Меркел и с премиера на Република Северна Македония Зоран Заев в рамките на Срещата на върха по Берлинския процес. По-рано днес на Срещата на върха в София страните от Западните Балкани подписаха две декларации, за което сериозен принос има съвместното домакинство на Република България и на Република Северна Македония в подкрепа на приобщаването на страните от Западните Балкани към нормите и стандартите на ЕС. „Страните членки на ЕС твърдо сме приели план до 2050 г. за намаляване на вредните емисии“, напомни българският премиер и изказа благодарност към партньорите от Западните Балкани, че още отсега действат в синхрон с европейските политики. „Другата декларация – за Общ регионален пазар – също наша идея, също наша мечта. Така населението на Западните Балкани ще постигне много по-високи доходи и ще го задържим в региона“, подчерта още премиерът Борисов.

Министър-председателят Бойко Борисов припомни успеха на Българското председателство на Съвета на ЕС, което също постави силен акцент върху Западните Балкани. „Всички лидери се обединихме и дадохме път на перспективата за региона като цяло”, изтъкна премиерът. Борисов постави акцент върху значението на изграждането на инфраструктура, която да свързва региона - и дигитална, и пътна, и железопътна, и културна, както и осигуряването на необходимото финансиране за подобряването на свързаността в региона.

Министър-председателят Бойко Борисов специално благодари на канцлера Меркел за гласуваното доверие страната ни да бъде съдомакин на Берлинския процес.

Германският канцлер Ангела Меркел изтъкна, че за първи път Берлинският процес се домакинства от държава членка на ЕС и от страна, която иска да стане част от европейското семейство. „Много хубаво, че показахте как подобни събития могат да се провеждат и при такива тежки обстоятелства. Моите поздравления за прогреса, който направихте по отношение на Единния регионален пазар“, заяви Меркел. Тя подчерта, че в следствие на пандемията от коронавируса икономиките се намират под натиск, но с предприетите днес мерки ще се даде тласък, който ще благоприятства хората и региона. „Берлинският процес винаги е бил свързан и с помирението, и преодоляване на натрупани напрежения като наследство от миналото. Затова сме заинтересовани инициативата да продължи“, каза германският канцлер и окуражи разбирателството в региона.

Премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев заяви, че днешната Среща на върха ще допринесе за по-силно сътрудничество в региона. Той подчерта, че в последните месеци инициативата е допринесла за видими и осезателни резултати.


#

Още от България

„Заедно в час“ търси училища от Стара Загора, готови да направят следващата стъпка в своето развитие
20/11/2024 България
Заедно в час  търси училища от Стара Загора, готови да направят следващата стъпка в своето развитие
Срокът за кандидатстване по програма Училища за пример, която преобразява българското образование, е 5 декември! Още 40 училища имат възможността да станат част от значима промяна в българското образование чрез програма Училища за пример на фондация Заедно в час от идната учебна година. Кандидатстването е отворено до 5 декември, а одобрените училища получават напълно безвъзмездно професионална по...
Над 2 млрд. лв. са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
11/11/2024 България
Над 2 млрд. лв. са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
До края на годината в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил стартират още четири процедури за близо 700 млн. лв., санират и блокове за още 200 млн. лв. Над 2 млрд. лв. ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по линия на Фонда за справедлив преход за инвестиции във областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г. Средствата имат за цел д...
Осветиха храм "Събор на Свети Архангели" в Казанлък Осветиха храм Събор на Свети Архангели в Казанлък
Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан извърши чина на освещаване на новопострения храм Събор на Свети Архангели. Той се намира в местността Тюлбето в Казанлък. Инициатор за изграждането на църквата е Мартин Карбовски. Благодаря на всички казанлъчани, които се включиха с дарения и труд в богоугодното дело. Подобни инициативи в началото изглеждат безнадеждни, но се оказва, ...
WWF насърчава следващото поколение да даде отпор на климатичните промени
01/11/2024 България
WWF насърчава следващото поколение да даде отпор на климатичните промени
В инициативата участват 750 младежи от три държави WWF стартира поредна инициатива в борбата си срещу въздействието на променящия се климат. С нея природозащитната организация подтиква младите хора да помислят за средата, в която ще живеят, ще се развиват и ще творят и ги поощрява да не стоят безучастни, а да вложат сили в нейното опазване. Инициативата Power Up! цели да даде възможност на младежи...
Минималната работна заплата за страната се повишава на 1077 лева от 1 януари 2025 г.
23/10/2024 България
Минималната работна заплата за страната се повишава на 1077 лева от 1 януари 2025 г.
Минималната работна заплата ще бъде 1077 лв. от 1 януари 2025 г., реши правителството. Размерът й ще се повиши с 15,4%, или със 144 лв. спрямо сегашната й стойност. Той е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, според които минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за последните две трим...