Нови изследвания за качествата на бирата и полезните й съставки

Нови изследвания за качествата на бирата и полезните й съставки

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ.com

*

Антиоксидантите в бирата засилват имунната система и неутрализират токсините
Кризата не спря научните изследвания върху пивото

*

Независимо от настоящата кризисна ситуация научните среди в страната осъществяват нови проучвания върху качествата на бирата. Над 35 години българските учени продължават да имат съществен принос в изследванията върху хранителните вещества и съставките в пивото. Само за последните 10 години техните научни разработки, доклади и публикации по темите на пивоварната категория и технология са повече от 50.  

Изключително интересни изследвания за повишаване на полезните качества на пивото в момента се разработват от проф. д-р Габриела Маринова и колегите й от Института по криобиология и хранителни технологии. ,,От няколко години работим по повишаване на антиоксидантната способност на пивото, чрез добавяне на плодове и цветя при различни режими на ферментация. Следвайки тази цел, през 2020 г. в изследването експериментираме с  екстракт от билки и вече имаме резултати за нивата на някои физико-химични показателя на пивото, отговорни и влияещи на антиоксидантния му капацитет - полифенолите, флаваноиди, антоцианогени. Предстоят опити за увеличаване на антиоксидантната способност и чрез влагане на по-голямо количество гранулати от ароматни и горчиви сортове хмел. Тук водеща роля ще заемат различните сортове хмел и съчетанието между тях.“ , коментира проф. Маринова. Резултатите  от първото изследване ще бъдат публикувани до края на м. юни, а от второто – през м. септември.   

Друго иновативно проучване за микробиома на българското пиво, чрез нова технология за секвениране на ДНК, провежда и д-р Сергей Иванов, Център по биология на храните. Микробиомът представлява съвкупност от всички микроорганизми, които живеят в дадена среда. Тяхното изучаване ще помогне да се обяснят и прогнозират откриваните при други изследвания необикновени съчетания от метаболити, антиоксиданти, аромати и др. съединения в бирената категория, които се оказва, че са специфични за всяка пивоварна. Проучването на микробиома ще допълни и разшири проведените с хроматография и ядрено-магнитен резонанс анализи на метаболитите в бирата,  които колективът реализира преди 3 години.

Тези изследователски полета потвърждават тезата, че и в международен план много учени и специалисти намират темата за пивото за значима и широкоспектърна. През последните години те изследват антиоксидантите, витамините и други биологично активни вещества в бирата, като някои от техните открития са особено забележителни. Неслучайно в световния научен обмен вече има над 4000 публикации за различните вещества и хранителните елементи в бирата. Стотици от тези научни изследвания са фокусирани върху връзката между умерената консумация на пенливата напитка и ефекта й върху здравето. 

Все още е малко известно, че само в млякото и пивото се съдържа изключително полезната, но рядка молекула никотинамид рибозид (Nicotinamide riboside - NR). Научни публикации  потвърждават, че NR действа като клетъчен регенератор и пряко се свързва с процеса на стареене на клетките. Според учените, комбинацията от четирите здравословни елемента - физическа активност,  въздържание от тютюнопушене, умерена консумация на бира и ежедневен прием на плодове и зеленчуци, се равнява на подмладяване с 14 години от реалната календарна възраст. Разбира се, голямо влияние оказват социалната среда и положителните емоции, особено в днешната ситуация, когато хората се стресират и изолират вследствие на пандемията от коронавирус.  

Както и при останалите натурални храни, вече с десетки научни публикации е доказано, че бирата  може да достави на организма много важни антиоксиданти, витамини (особено от групата В), фибри (влакнини) и минерали. Така например, в пивото има голямо количество естествени антиоксиданти, благодарение на хмела, малца и дрождите. Те притежават благоприятен ефект върху човешкото здраве, имат свойството да неутрализират токсините в тялото, като по този начин засилват имунната система. Хмеловата съставка ксантохумол е характерна само за пивото и е много по-силен антиоксидант от редица други, които обичайно се съдържат в натуралните храни и напитки.  

В пивfто има витамин С и богата гама витамини  В, чието ниво надвишава това в някои от най-разпространените плодове и зеленчуци (диня, пъпеш, ябълки, моркови). Това се дължи на малцуването на ечемика, при което съществено се увеличава хранителната стойност на зърното. Изследванията на родни учени показват, че в българските пива най–значимо е нивото на витамин В 12 – от 2 до 3 mg/l.  Това количество задоволява дневните нужди на хората от 83% до 125%. Витамините от група В са от значение за синтеза на аминокиселините, метаболитните процеси в човешкото тяло и подобряването на имунитета.

Пивото не съдържа мазнини и холестерол и е с ниско съдържание на прости захари, което я прави естествена част от балансираната диета. Най-новото обширно проучване на румънски учени, отново потвърждава, че „биреното коремче“ е само един от многото „хранителни митове“. Те откриват, че повече от 50% от хората не знаят колко калории има в пенливата напитка, а 74% от жените надценяват съдържанието на калории в нея. В 100 мл. стандартна бира се съдържат 45 кcal, а при безалкохолната - едва 20. Изследователите напомнят, че повишеният риск от затлъстяване се влияе от множество фактори, между които хранителните навици, стресът и липсата на физическа активност. 

Докладът е част от редица научни материали, представени на международния симпозиум ,,Бира и здраве”. Събитието на всеки две години се провежда в Брюксел, с участието на именити учени от Европа, САЩ и Азия. 

#

Още от България

Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
20/03/2025 България
Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 225 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, във военни формирования от Сухопътните войски. В гарнизони Карлово и Казанлък са обявени 100 места, в гарнизон Стара Загора - 85 места, в гарнизон Ямбол 10, в гарнизон Хасково 20, в гарнизон София 10. Длъжностите са за шофьори, ме...
Висшето военноморско училище ще представи възможностите за прием и обучение по време на Ден на отворените врати
19/03/2025 България
Висшето военноморско училище ще представи възможностите за прием и обучение по време на Ден на отворените врати
Ден на отворените врати ще се състои на 21 март във Висшето военноморско училище Н. Й. Вапцаров във Варна. Бъдещите кандидат-курсанти и кандидат-студенти ще могат да разгледат учебно-материалната база, ще бъдат запознати с особеностите на отделните специалности и ще могат да зададат своите въпроси относно обучението, подготовката и бъдещата реализация. Денят на отворените врати ще се реализира в ...
WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас
18/03/2025 България
WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас
Природозащитниците проучват варианти за освобождаване от препятствия течението на река Лом Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания...
Над 2 млрд. евро за борба с енергийната бедност предвижда Социалният фонд за климата
17/03/2025 България
Над 2 млрд. евро за борба с енергийната бедност предвижда Социалният фонд за климата
България трябва да действа бързо, за да получи заделените средства Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата. Той предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бед...
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
13/03/2025 България
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
Близо половината от новорегистрираните акаунти са отбелязани като детскиrdquo; или тийнейджърски, сочи ново проучване на Yettel София, 13.03.2025 г. Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано, показва новото проучване на Yettel Дигиталният живот на децата и техните родители. Данните сочат, че 9 от 10 подрастващи (до 19 години) имат профил в социалните медии, като...