Общинските съветници от ГЕРБ - Стара Загора внесоха декларация относно изгаряне на отпадъци в Източномаришкия басейн

Общинските съветници от ГЕРБ - Стара Загора внесоха декларация относно изгаряне на отпадъци в Източномаришкия басейн

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*
Общинските съветници от ГЕРБ - Стара Загора внесоха в деловодството на Общината декларация във връзка с планирания завод за изгаряне на нерециклируеми отпадъци на територията на Източномаришкия басейн. Информацията беше обявена от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев на 7 януари в Народното събрание.

В декларацията се казва:

С оглед на това, на основание чл. 21, ал. 2 във вр. с чл. 17, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, във вр. с чл. 97, ал. 1 и сл. от Закона за опазване на околната среда, с настоящото предлагаме Общински съвет Стара Загора да приеме ОБРЪЩЕНИЕ към министър-председателя и членовете на Министерски съвет на Република България със следния текст:

ОБРЪЩЕНИЕ
към министър-председателя и членовете на Министерски съвет на Република България

Уважаеми г-н министър-председател на Република България,
Уважаеми дами и господа министри,

Във връзка с планираното ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И/ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ в района на Източно-маришкия енергиен комплекс, част от който попада на територията на Община Стара Загора, в качеството Ви на компетентни държавни органи, имащи конкретни правомощия по въпросите, свързани с прилагане на екологичното законодателство, настояваме пред Вас, като разчитаме на прецизните Ви, научно обосновани и най-вече водени от загриженост за здравето на гражданите на страната ни действия, при които да положите адекватните усилия за съобразяване в максимална степен планираното, така че ДА СЕ ОБЕЗПЕЧИ ОПАЗВАНЕТО И ВЪЗПРОИЗВОДСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА, ПОДДЪРЖАНЕТО И РАЗНООБРАЗИЕТО НА ЖИВАТА ПРИРОДА; И ГАРАНТИРАНЕ НА НАШИТЕ СЪГРАЖДАНИ ПРАВОТО ИМ НА ЗДРАВОСЛОВНА И БЛАГОПРИЯТНА ОКОЛНА СРЕДА, в съответствие с установените в страната ни стандарти и нормативи.

В тази връзка НАСТОЯВАМЕ ЗА СТРИКТНО СПАЗВАНЕ НА ДАДЕНИТЕ ОТ ЗАКОНА ГАРАНЦИИ, а именно – прецизно съблюдаване на предвидената от Закона за опазване на околната среда ПРОЦЕДУРА ПО ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА (ОВОС), при осъществяване на всякакви инвестиционни намерения, във връзка с изграждане на инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни отпадъци чрез изгаряне; инсталации за обезвреждане или оползотворяване на неопасни отпадъци чрез изгаряне или съвместно изгаряне по смисъла на Закона за управление на отпадъците, както и инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни и неопасни отпадъци чрез изгаряне или съвместно изгаряне, разработени изключително или предимно за развитие и изпитване на нови методи или продукти и които няма да действат повече от две години, и други подобни.

Настояваме процедурите да се провеждат ПРИ ПЪЛНА ПРОЗРАЧНОСТ И НАДЛЕЖНО ТЕКУЩО ИНФОРМИРАНЕ НА ОБЩЕСТВОТО - както чрез своевременно уведомяване на всички заинтересовани органи на местното самоуправление в засегнатите общини, така и чрез медиите, като предприемането на каквито и да било стъпки във връзка горното да става след широк обществен дебат, с цел гарантиране обществените интереси на живущите в засегнатия регион.

Пълен текст на декларацията:

ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

СТАРА ЗАГОРА

 

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

от групата на общинските съветници
при Общински съвет Стара Загора,
от ПП ГЕРБ.

 

ОТНОСНО: приемане на Обръщение към Министър-председателя и членовете на Министерския съвет на Република България, във връзка с планираното ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И/ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ в района на Източно-маришкия енергиен комплекс, част от който е на територията на община Стара Загора.

 

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,

Общински съвет Стара Загора, като орган на местното самоуправление, следва да бди за защитата на обществените интереси на гражданите на общината, като гарантира правото и реалната възможност на гражданите да вземат отношение по въпросите от техен интерес, както и при решаването на всички въпроси от местно значение, които законът е предоставил в компетентност на органите на местното самоуправление, в т.ч. в сферата на опазването на околната среда.

В този смисъл, съобразявайки един от основните принципи на държавното управление, определящ Република България като държава, която осигурява опазването и възпроизводството на околната среда, поддържането и разнообразието на живата природа и разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната, то ние, с действията си следва да обезпечим гарантирането от органите на държавно управление на основното право на нашите съграждани – правото на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи. 

Поради това, появилите се в общественото пространство съобщения и информация за планирано ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И/ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ на територията на Източно-маришкия миннодобивен комплекс, будят у нас безпокойство и тревога.

От формална страна, законът дава надеждни гаранции за съблюдаване на визираното основно право на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи, като в тази връзка насочвам вниманието Ви именно към тези гаранции, явяващи се ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ ПРИ ПРИЛАГАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ПРИ ИНВЕСТИЦИОННИ НАМЕРЕНИЯ С ПРЕДМЕТ ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ, а именно:

Съгласно действащото екологично законодателство – Закон за опазване на околната среда, Приложение № 1 към чл. 92, т. 1 на ЗООС (доп. т. 9, нова т. 10.1 и нова т. 10.3)  всички инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни отпадъци чрез изгаряне; инсталации за обезвреждане или оползотворяване на неопасни отпадъци чрез изгаряне или съвместно изгаряне по смисъла на Закона за управление на отпадъците, както и инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни и неопасни отпадъци чрез изгаряне или съвместно изгаряне, разработени изключително или предимно за развитие и изпитване на нови методи или продукти и които няма да действат повече от две години, подлежат на процедура по задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).

Процедурата по ОВОС се извършва съгласно условията и реда на Наредбата за ОВОС и представлява задълбочена и подробна оценка със съдържателна част, доклад за оценка на въздействието върху околната среда и приложения към него, съответно по чл. 99 на (НДНТ) и/или чл. 99 б от ЗООС. Процедурата по ОВОС включва и организиране на обществено обсъждане и активно участие на засегнатата общественост.

Оценката на въздействието върху околната среда е превантивен инструмент за изследване на евентуалните въздействия от строителството и експлоатацията на инвестиционните проекти във всички икономически отрасли на ранния етап на проучване и разработване на предложенията, преди да е взето решение за реализация на конкретно място при съответната технология, начин на строителство и др.

Резултатите от ОВОС следва да бъдат взети предвид при проектирането, изграждането и експлоатацията на инвестиционните предложения. Процедурата не е самостоятелна за крайно разрешаване на инвестиционни предложения. Нейното провеждане е съобразено с националните процедури за проектиране, одобряване и разрешаване на инвестиционни проекти.

С ОВОС се цели интегриране на предвижданията по отношение на околната среда в процеса на развитие като цяло и помага за постигане на заложените в Закона за опазване на околната среда основни принципи – устойчиво развитие, предотвратяване и намаляване на риска за човешкото здраве, предимство на предотвратяването на замърсяване пред последващо отстраняване на вредите, участие на обществеността и прозрачност на вземане на решения в областта на околната среда.

С прилагане на процедурата по ОВОС се отчитат екологичните изисквания при строителството и експлоатацията на инвестиционни предложения за строителство, дейности и технологии. Процедурите по ОВОС се провеждат на най-ранен етап от инвестиционния процес и може да се съвместяват изцяло при изработване на предварителните (прединвестиционните) проучвания или заданието за проектиране, което се извършва преди най-ранното одобряване по реда на специален закон.

Оценката на инвестиционни предложения завършва с решение на компетентния орган, което съдържа условия, мерки и ограничения, задължителни за възложителя. Влязлото в сила решение е задължително условие за одобряването/разрешаването на инвестиционното предложение по реда на специален закон.

Органът по одобряването/разрешаването се съобразява с характера на решението, отчита поставените в него условия, мерки и ограничения, като решението е приложение, неразделна част от административния акт по одобряване/разрешаване, необходим за осъществяване на инвестиционното предложение. Освен това мотивираното становище, по отношение на степента на значимост на въздействието и риска за човешкото здраве, има важно значение за приключването на процедурата по ОВОС и е задължителен критерий при произнасяне с решение за преценка.

Съгласно разпоредбите на чл. 117 ал. 1 от ЗООС, експлоатацията на инсталации включени в Приложение № 4, т.5.2. Обезвреждане или оползотворяване на отпадъци в инсталации за изгаряне на отпадъци или инсталации за съвместно изгаряне на отпадъци:

а) за неопасни отпадъци с капацитет над 3 т за час;

б) за опасни отпадъци с капацитет над 10 т за денонощие.

се разрешава след издаване на комплексно разрешително от ИАОС. Поставените в комплексното разрешително условия са задължителни и подлежат на периодичен, текущ и последващ контрол.

 

Съоръженията за производство на енергия от отпадъци се считат за "максимално енергийно ефективни" инсталации за изгаряне. Горивото може да бъде предварително третирано в системи с кипящ слой, в така наречените "RDF – инсталации" или третирано в решетъчни системи за изгаряне с максимално оползотворяване на енергия.

Качеството на отпадъците, използвани като гориво, трябва да е подходящо за целите на специфичния процес на индустриално съвместно изгаряне. Изискванията за контролирано изгаряне трябва да бъдат изпълнени (за технология за контрол, за равномерно смесване на горими газове и кислород, минимална температура и минимално време на престой, минимално съдържание на кислород и т.н.), както и изискваните стандарти за емисии в атмосферата от изгаряне на отпадъци, включително непрекъснат мониторинг. Поради случайно променящия се състав с неизвестно и вариращо съдържание на различни опасни вещества (например съдържание на S, Cl, F, Cr, Cd, Sb и Hg) в състава на отпадъците, съоръженията за изгаряне на отпадъци трябва да покрият по-строги технически и експлоатационни изисквания, в сравнение с топлоелектрически централи и промишлени процеси, ограничени при проектиране за специфични горива (лигнитни въглища от Източно-маришкия басейн). Съвместното изгаряне на определени отпадъчни горива, със строги ограничения в състава и осигуряване на качество в определени промишлени производствени процеси, може да бъде икономически и еколого целесъобразен начин за специални инсинератори за смесени битови отпадъци с различен обхват в състава.

Заключенията за най-добрите налични техники (НДНТ) служат като отправна точка при определяне на условията на разрешителните за инсталации, обхванати от глава II на Директива 2010/75/ЕС, като компетентните органи следва да определят норми за допустими емисии, с които се гарантира, че при нормални експлоатационни условия емисиите няма да надхвърлят нивата, съответстващи на най – добрите налични техники, определени в заключенията за НДНТ.

НДНТ представлява извършването на мониторинг на основни параметри на процеса, които имат отношение към емисиите във въздуха и водата.

За Ваша информация, обръщаме Ви внимание на данните по тук представената Ви таблица с ПАРАМЕТРИТЕ, ЗА КОИТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ ИЗВЪРШВА МОНИТОРИНГ НА ОРГАНИЗИРАНИТЕ ЕМИСИИ ВЪВ ВЪЗДУХА ПРИ ИЗГАРЯНЕТО НА ОТПАДЪЦИ, съгласно РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/2010 НА КОМИСИЯТА от 12 ноември 2019 година за установяване на заключенията за най-добрите налични техники (НДНТ) за изгаряне на отпадъци, съгласно Директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета.



Параметър

Процедура

Честота

NOx

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

NH3

Изгаряне на отпадъци, когато се използва селективна некаталитична редукция и/или селективна каталитична редукция 

Непрекъснато

N2O

Изгаряне на отпадъци в пещ с кипящ слой — Изгаряне на отпадъци, когато селективната некаталитична редукция работи с карбамид

Веднъж годишно

CO

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

SO2

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

HCl

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

HF

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

прах

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

Метали и металоиди с изключение на живак (As, Cd, Co, Cr, Cu, Mn, Ni, Pb, Sb, Tl, V)

Изгаряне на отпадъци

Веднъж на 6 месеца

Hg

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

Общ летлив органичен въглерод

Изгаряне на отпадъци

Непрекъснато

PBDD/F

Изгаряне на отпадъци

Веднъж на 6 месеца

PCDD/F

Изгаряне на отпадъци

Веднъж на 6 месеца

Диоксидно подобни PCB

Изгаряне на отпадъци

Веднъж на 6 месеца

Бензо α пирен

Изгаряне на отпадъци

Веднъж годишно

 

При така изложеното и във връзка със заявените намерения за ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И/ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ, в района на Източно-маришкия енергиен комплекс, част от който е на територията на община Стара Загора, при определянето на конкретните стъпки и мерки за реализиране на подобни проекти, следва a priori да се даде отговор на редица конкретни въпроси, в т.ч. следните:

- Кой е инвеститорът, планиращ изграждането на ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И/ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ, в района на Източно-маришкия енергиен комплекс?

- Какви отпадъци ще се „изгарят“, по вид, състав, произход?

- Чрез кой точно метод ще се изгарят отпадъците; каква ще е целта - обезвреждане или оползотворяване, или и двете; съответно, ще се използват ли за производство и на какъв вид енергия?

- Къде ще бъде осъществявано изгарянето - в новоизградени инсталации или във вече изградените ТЕЦ?

- Какъв ще бъде капацитетът им - и като възможност за производство на енергия, и като количество суровина?

- С какви отпадъци ще работят инсталациите и от къде ще са те, като произход: от региона, от страната или от чужбина.

- Колко заети лица от региона се планира да бъдат привлечени като заети в процеса, предвид автоматизацията му?

- Анализиран ли е конкретният процес според принципа „Полза или вреда“ и това кое от тях има превес в случая?

- Кой ще финансира това инвестиционно намерение, държавата или друг инвеститор ще го изпълнява и чрез какъв способ?

- Не на последно място - колко ще струва това на държавата?

- Какви ще са преките ползи за жителите на региона?

- Правени ли са проучвания за това как се възприема горенето на отпадъци от населението и от органите на местната власт?

 

С оглед на това, на основание чл. 21, ал. 2 във вр. с чл. 17, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, във вр. с чл. 97, ал. 1  и сл. от Закона за опазване на околната среда, с настоящото предлагаме, Общински съвет Стара Загора да приеме ОБРЪЩЕНИЕ към министър-председателя и членовете на Министерски съвет на Република България със следния текст: 

 

ОБРЪЩЕНИЕ 

към министър-председателя и членовете на Министерски съвет на Република България

 

Уважаеми г-н министър-председател на Република България, 

Уважаеми дами и господа министри,

 

Във връзка с планираното ИЗГРАЖДАНЕ НА ИНСТАЛАЦИИ ЗА ОБЕЗВРЕЖДАНЕ И/ИЛИ ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ НА ОТПАДЪЦИ ЧРЕЗ ИЗГАРЯНЕ в района на Източно-маришкия енергиен комплекс, част от който попада на територията на Община Стара Загора, в качеството Ви на компетентни държавни органи, имащи конкретни правомощия по въпросите, свързани с прилагане на екологичното законодателство, настояваме пред Вас, като разчитаме на прецизните Ви, научно обосновани и най-вече водени от загриженост за здравето на гражданите на страната ни действия, при които да положите адекватните усилия за съобразяване в максимална степен планираното, така че ДА СЕ ОБЕЗПЕЧИ ОПАЗВАНЕТО И ВЪЗПРОИЗВОДСТВОТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА, ПОДДЪРЖАНЕТО И РАЗНООБРАЗИЕТО НА ЖИВАТА ПРИРОДА; И ГАРАНТИРАНЕ НА НАШИТЕ СЪГРАЖДАНИ ПРАВОТО ИМ НА ЗДРАВОСЛОВНА И БЛАГОПРИЯТНА ОКОЛНА СРЕДА, в съответствие с установените в страната ни стандарти и нормативи. 

В тази връзка НАСТОЯВАМЕ ЗА СТРИКТНО СПАЗВАНЕ НА ДАДЕНИТЕ ОТ ЗАКОНА ГАРАНЦИИ, а именно – прецизно съблюдаване на предвидената от Закона за опазване на околната среда ПРОЦЕДУРА ПО ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО ВЪРХУ ОКОЛНАТА СРЕДА (ОВОС), при осъществяване на всякакви инвестиционни намерения, във връзка с изграждане на инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни отпадъци чрез изгаряне; инсталации за обезвреждане или оползотворяване на неопасни отпадъци чрез изгаряне или съвместно изгаряне по смисъла на Закона за управление на отпадъците, както и инсталации за обезвреждане или оползотворяване на опасни и неопасни отпадъци чрез изгаряне или съвместно изгаряне, разработени изключително или предимно за развитие и изпитване на нови методи или продукти и които няма да действат повече от две години, и други подобни.

Настояваме процедурите да се провеждат ПРИ ПЪЛНА ПРОЗРАЧНОСТ И НАДЛЕЖНО ТЕКУЩО ИНФОРМИРАНЕ НА ОБЩЕСТВОТО, както чрез своевременно уведомяване на всички заинтересовани органи на местното самоуправление в засегнатите общини, така и чрез медиите, като предприемането на каквито и да било стъпки във връзка горното да става след широк обществен дебат, с цел гарантиране обществените интереси на живущите в засегнатия регион.

С уважение, 

……………


#

Още от Партии

"Възраждане" - първа политическа сила в миньорския център Раднево, втора в Стара Загора и областта
31/10/2024 Партии
Възраждане - първа политическа сила в миньорския център Раднево, втора в Стара Загора и областта
Резултатите от проведените на 27 октомври 2024 г. извънредни парламентарни избори за депутати в 51-то Народно събрание позиционираха Възраждане като втора политическа сила в Старозагорска област. За пръв път партията с председател Костадин Костадинов печели в Раднево, където е лидер с 23%. Това отчетоха днес в следизборната си пресконференция народните представители от формацията Искра Михайлова и...
Общинските съветници от ГЕРБ в Стара Загора – с ясни позиции за скоростта на тротинетките и идеята за застрояване на Седми километър
25/09/2024 Партии
Общинските съветници от ГЕРБ в Стара Загора – с ясни позиции за скоростта на тротинетките и идеята за застрояване на Седми километър
Емил Христов, председателят на групата на общинските съветници от ГЕРБ в Стара Загора, даде пресконференция по повод заседанието на Общинския съвет на 26 септември 2024 г. В нея участваха също и общинските съветници Антон Тонев, Николай Николов, Стефан Духтев и Боян Бабанов. Емил Христов акцентира на информацията за изпълнението на бюджета на Община Стара Загора и сметките за средства, получени о...
„Възраждане“ изиска доклад от Министерството на енергетиката относно бъдещето на комплекс „Марица-изток“
20/09/2024 Партии
Възраждане  изиска доклад от Министерството на енергетиката относно бъдещето на комплекс  Марица-изток
В Народното събрание беше приет проект на решение, внесен от Възраждане, за изготвяне на доклад от Министерството на енергетиката относно текущото състояние и бъдещите планове за комплекса Марица-изток. На брифинг пред журналисти народният представител Искра Михайлова коментира, че решението е резултат от липсата на ясна и своевременна информация по важни въпроси, свързани с комплекса. Въпреки мн...
Даниел Проданов: Училищата са неутрална територия
02/09/2024 Партии
Даниел Проданов: Училищата са неутрална територия
Законът за забрана на ЛГБТ пропаганда в училища и детски градини е необходим за защита на децата и техните родители На проведената днес пресконференция в БТА Стара Загора представители на политическа организация Възраждане представиха детайли относно приетия закон за забрана на ЛГБТ пропагандата в училищата и детски градини, който предизвика множество обществени и медийни реакции. Възраждане ще ...
ГЕРБ – Стара Загора с финансова подкрепа за възстановяване на опожарената база на ФК „Траяна“
28/08/2024 Партии
ГЕРБ – Стара Загора с финансова подкрепа за възстановяване на опожарената база на ФК  Траяна
ГЕРБ Стара Загора подкрепи финансово Футболен клуб Траяна за възстановяването на спортната база на клуба, която пострада при пожар, възникнал на 30 юли 2024 г. в землището на село Еленино. Собственикът на футболния клуб Христо Георгиев получи дарението от общинския ръководител на ГЕРБ Стара Загора Мартин Мартинов в офиса на партията. Финансовата помощ е от лични дарения на хора от общинското р...