Проф. Живка Овчарова, директор на Института по информатика в Карлсруе, посети Тракийския университет
ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ.com
*
Проф. Живка Овчарова посети Тракийския университет в Стара Загора по покана на ректора на висшето учебно заведение доц. д-р Добри Ярков. Поводът е съвместната им дейност, свързана с лабораторията за виртуална реалност, с която ще работи университетът.
Проф. Овчарова е директор на Изследователския институт по информатика в Карлсруе. Наскоро тя бе обявена за една от 25-те лидерки на дигиталното бъдеще в Германия.
Проф. Живка Овчарова сподели, че наблюдава бързото развитие на Тракийския университет и е впечатлена от потенциала на възможностите, които има учебното заведение: „Тракийският университет се развива много бързо и много прогресивно през последните месеци. Сега получих информация, че е на 7-мо място в списъка на изследователските университети в България, което е едно много високо постижение. Това, което ме впечатлява в Тракийския университет, е многообразието. Той не е силен само в едно направление, тук има съчетание на дисциплини, които са важни за бъдещето не само на България, но и на човечеството, тъй като са свързани с нови форми на отглеждане на животни, с медицина. Тоест с много неща, които са свързани с човека, с живота, а не само с роботи и с техника. Всичко това трябва да бъде погледнато от перспективата на дигитализацията - какви модерни технологии могат да се въведат в животновъдство и в медицината, за да могат да се оптимизират точно жизнените цикли, а не да се работи само по технологични направления. Разбрах, че университетът ще се концентрира много силно в компютърни технологии и телекомуникации, което дава една прекрасна възможност те да се свържат с традициите и силата на този университет“.
Съвместната дейност вече е започнала. Проф. Овчарова предостави на Тракийския университет двама утвърдени специалисти, които ще работят в лабораторията за виртуална реалност: „Ние ще работим заедно с Тракийския университет в направления, които са свързани с дигитализация, с виртуално представяне, с използване на виртуалната реалност. Това е нова дисциплина за университета, но тя ще даде възможност виртуалната реалност като нова технология и начин на работа и на мислене да се въведе в традиционно силните дисциплини. За животновъдството и медицината, за да могат те да получат една конкретна помощ за модернизирането си. Дигитализацията е много общо понятие, винаги трябва да се знае за какви технологии става въпрос и виртуалната реалност може да помогне да се представят нови сценарии, нови форми на отглеждане на животни и всичко, което е свързано с иновационните технологии.
Хората, които ще работят в лабораторията за виртуална реалност, са Виктор Хефнер, който е физик, и Полина Хефнер – информатик. Те работят от десет години в института в Карлсруе, започнаха като студенти и след това получиха асистентски позиции. Виктор вече защити дисертацията си, а Полина е пред защита на нейната. И двамата са утвърдени специалисти, които познават технологиите в дълбочина и тяхното приложение в най-различни дисциплини. За да може човек да работи оперативно с виртуална реалност, трябва да познава не само софтуер и хардуер, а и методологията за начина им на използване. Точно в това е силата на двамата специалисти" - каза проф. Овчарова.
#