Сдружение предлага нова избирателна система - Единичен прехвърляем вот
ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ.com
*
Гражданско сдружение „Родина, Общество, Държавност“ (РОД) - Велико Търново, предлага с писмо до премиера Борисов смяна през следващите години на използваната в момента избирателна система с нова - така наречения "Единичен прехвърляем вот" (ЕПВ).
"Предлаганата на Вашето внимание избирателна система е действаща и популярна сред гражданите на Ирландия, Малта, Уелс, Северна Ирландия, Австралия и някои щати в САЩ, и е разрешена за използване за местни,парламентарни и европейски избори в държавите членки на Европейския съюз - пишат председателят на РОД Мартин Карагеоргиев и членове на ръководството на сдружението, като поясняват:
„Единичен прехвърляем вот” значително улеснява изборния процес и води до много по-малко невалидни бюлетини, като същевременно позволява на избирателя да изрази напълно своите предпочитания за кандидатите и партиите, без да е ограничен от предварителен избор на партийна листа или една-единствена преференция.
При „Единичен прехвърляем вот“, кандидатите се отсяват един по един на няколко симулирани виртуални тура,на база предварително указаните в бюлетината предпочитания на всеки избирател. Самата бюлетина представлява просто един общ списък с кандидатите на всички партии с техните снимки, имена, партийна принадлежност (или липса на такава), разбъркан на случаен принцип. Гласоподавателят маркира с 1, 2, 3 и т.н. в квадратче до името на съответния кандидат реда, в който го предпочита. В случай, че първото му предпочитание не събере достатъчно гласове, вотът му не се губи, а се прехвърля към второто му предпочитание и т.н.
И обратното, излишните гласове за даден кандидат също не се губят,а се прехвърлят пропорционално към следващите предпочитания на избирателите. Така избирателят има възможност да даде вота си едновременно и за кандидата на любимата си партия, и за кандидат от друга партия, който примерно лично познава и е уверен в неговите професионални и морални качества. На нито един избирател не се налага да жертва едното заради другото.
Избирателните райони при ЕПВ са по-малки, с магнитуд типично от 3 до 5 мандата, което допълнително улеснява избора и подсилва местното представителство.
ЕПВ запазва пропорционалността на изборите, но решава елегантно всичките тежки проблеми на сегашната ни избирателна система с партийни листи, включително:
* Изключва възможността за огромен процент изгубени гласове (една трета на последните избори!) заради невалидни бюлетини, преразпределените гласове дадени за независими кандидати и малки партии и гласувалите с „не подкрепям никого“;
* Изключва възможността за ограничаването на избирателно право,чрез изискването за предварителен избор на партийна листа и на само една преференция, при това за 2-ро и последващо място в листата;
* Изключва възможността за недостиг на лична отговорност и отчетност;
* Изключва възможността за субективност при определяне на кандидатите за народни представители и подреждането им в партийните листи,което при наличието на самоизбиращо се ръководство на партията по устав,допълнително ограничава възможностите за демократичен избор на българските граждани;
* Изключва се възможността за задкулисни договорки и съмненията в гражданите за такива, като се намалява значително тежестта на „купен“ или „корпоративен“ вот.
Въвеждането на справедлива избирателна система е изходът от перманентната политическа криза, спира разединението на нацията и обуславя развитието на демокрацията и по-ефективната работа на държавните институции в интерес на цялото общество.
"Отправяме молба към Министерския съвет на Република България и неговата администрация да разгледа предложението ни за въвеждане в обозримо бъдеще на избирателна система “Единичен прехвърляем вот“ в България" - завършва писмото на РОД.
#