ZEIT ONLINE: Нови данни показват, че инвестициите във въглища продължават с неотслабваща сила по света
Въпреки климатичната криза и бума на възобновяемите енергийни източници, инвестициите във въглища продължават с неотслабваща сила по света. По-специално Китай възприема двупосочен подход
От Anja Stehle, Zeit Оnline
Наскоро имаше новини от Великобритания, които оставиха впечатлението, че горенето на мръсни въглища най-накрая е приключило. В края на септември британците извадиха от работа последната си останала въглищна електроцентрала - индустриалната нация, която построи първата въглищна електроцентрала през 1882 г. Изходът е подпечатан и в Германия. Електроенергията от въглища вече не трябва да тече в тази страна най-късно до 2038 г., а в някои региони и по-рано.
Но това, че Европа бавно се сбогува със суровината, не означава, че останалият свят го прави. Източникът на енергия продължава да бъде основа за икономически растеж, особено в Китай и Индия.
Група от 51 международни неправителствени организации, включително германската организация Urgewald, вече са проучили бизнеса на над 1500 компании във въгледобивната промишленост по целия свят - от оператори на мини до търговци до производители на електроенергия. Данните показват: Глобалното производство на въглища достигна нов рекорд за всички времена - въпреки че суровината е най-мръсната форма на енергия и е отговорна за най-много CO2 в атмосферата. И въпреки че уверенията на държавите на световните климатични конференции всъщност трябваше да посочат друга посока.
Нови въглищни мини за Китай
Капацитетът дори ще бъде увеличен в много страни, особено в Китай, Индия и Индонезия. Но Австралия също иска да построи нови мини. Общо компаниите по света планират да изградят въглищни мини с общ капацитет над 2636 милиона тона годишно. Това съответства на почти 35 процента от днешното световно производство на термични въглища. Според Urgewald само малко под пет процента от проверените компании планират да се отдалечат от убиеца на климата.
Постоянно високото търсене на въглища идва в момент, когато разширяването на възобновяемите енергийни източници също процъфтява. По-специално Китай инвестира във вятърна и слънчева енергия; през юни откри най-мощния соларен парк в света с 3,5 гигавата. Международната агенция по енергетика (МАЕ) очаква Китай да представлява повече от половината от глобалното разширяване на вятърните турбини и слънчевата енергия тази година.
Защо страната все още планира да строи още въглищни мини, както показват данните сега? Ръководството в Пекин оправдава стратегията с колебанията във възобновяемите източници, когато няма вятър и когато слънцето не грее. „Основната движеща сила зад това увеличение е фокусът върху енергийната сигурност“, казва Йост Вубеке от фокусираната в Китай консултантска фирма Sinolytics. През последните години електроенергията многократно беше в недостиг, фабриките трябваше да затварят на моменти и претърпяха сериозни икономически щети. Разширяването на капацитета за въглища, от друга страна, е евтин и бърз начин за осигуряване на електроснабдяване.
В Китай делът на въглищата в потреблението на енергия спадна значително до 55 процента през 2022 г. Въпреки това втората по големина икономика в света също консумира все повече и повече енергия, а абсолютното потребление на въглища напоследък отново продължава да расте.
Не е планирано излизане
„Това развитие очевидно подкопава целите на китайския план за действие Carbon Peak Action Plan 2030“, казва китайският експерт Wubbeke. С този план китайското ръководство всъщност искаше да продължи постепенното спиране на въглищата.
Плановете на въглищните компании не са добра новина за опазването на климата: според Urgewald само 124 от проверените компании са формулирали сценарий за излизане и дата в своята бизнес стратегия. И обикновено планираното време е твърде далеч в бъдещето. Според МАЕ и ООН е необходимо постепенно спиране на въглищата в страните от ОИСР до 2030 г. и в останалия свят до 2040 г., за да се постигне ограничението от 1,5 градуса. Компании като KEPCO от Южна Корея и Mitsubishi от Япония не планират да премахнат въглищата до 2050 г.