ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“ са тазгодишните победители в Междуучилищната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“
За четвърти пореден път се проведе Междуучилищната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“, традиционно организираща се в навечерието на Националния празник на България Трети март. 13 училища мериха сили в четири кръга – „Бележити българи“, „Открития“, „Изкуство, култура, забележителности и исторически събития“ и в новосъздадения - „1000 причини да се гордеем, че сме старозагорци“.
Откриването започна с химна на Република България в изпълнение на четвъртокласника Георги от СУ „Максим Горки“. Приветствие към организатори, участници и публика отправи заместник-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев.
„Благодаря за това, че ме поканихте и имам възможност да бъда тук. Когато нещо се случва за четвърти пореден път, то се превръща в традиция, а това, което правят тези млади хора е похвално. Сигурен съм, че благодарение на тях ще запазим традициите си и за поколенията напред. Малкият Георги, който изпълни химна на България преди минути и накара цялата зала да запее с него, направи нещо голямо. Когато го гледах да пее с тази гордост знаех, че в Стара Загора има хора, които ще продължат историята ни“, каза Радостин Танев. „1000 причини да се гордеем, че сме старозагорци“ е новият етап на викторината, аз знам, че дори са много повече. Успех на всички участници“ - допълни Танев.
Победители с 46 точки тази година са учениците от Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи "Проф. Минко Балкански". Тяхната награда връчи председателят на Общински съвет Стара Загора Ивета Лазарова. „Искам да споделя с вас една моя причина да се гордея, че съм старозагорка и това сте вие, млади хора. Благодаря, че ви има, че Стара Загора има такова богатство като вас. Поздравявам всички за участието“, приветства Лазарова.
Представител на журито - Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора, обяви завоювалите второ място - ППМГ „Гео Милев“. „Като жури всички бяхме много щастливи, че имахме възможността да оценим вашите усилия и познания. Дерзайте, учете историята ни и се гордейте, че сте наследници на една култура, оставила трайни следи в европейската цивилизация“, заяви той.
Трето място със своите забележителни знания спечелиха ГПЧЕ „Ромен Ролан“, а тяхната награда бе връчена от началника на отдел „Образование“ Станимира Димитрова, която подчерта, че всички участници са се справили отлично и са показали знания, достойни за гордост.
Специална награда за участниците обяви общественият посредник на Стара Загора Иванка Сотирова. „Всички отбори, явили се днес, ще бъдат поканени на събитие в град Пловдив през месец април, с което ще надградим вашите знания. Скоро ще обявим и повече подробности съвместно с Община Стара Загора“, поясни омбудсманът. „Сигурна съм, че всички тук присъстващи ще си тръгнете с нови познания – нека те да ви окуражават и да ви напомнят защо сме българи и най-вече старозагорци. Благодаря и на всички тези млади хора, които с толкова много отдаденост организираха днешното събитие, знам колко им костваше това“, допълни Иванка Сотирова.
Оценяването на междуучилоищното състезание се извърши от жури в състав Петър Калчев, директор на РИМ, Георги Туртуриков - историк, юрист, правен сътрудник в екипа на обществения посредник в община Стара Загора, Снежана Маринова - краевед и изследовател, дългогодишен директор на Регионална библиотека „Захарий Княжески“, носител на Почетен знак на Стара Загора, Бояна Радева - старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия в Регионално управление на образованието Стара Загора и Галентин Караславов - дългогодишен директор на Регионалния държавен архив в Стара Загора, носител на Почетен знак на областния управител, историк, член на Съюза на учените.
В надпреварата за ученици от 8 до 12 клас участие взеха още СУ „Максим Горки“, СУ „Васил Левски“, ПГЕТ „Г. С. Раковски“, ПГОХ „Райна Княгиня“, СУ „Христо Ботев“, НПГВМ „Иван Павлов“, ПГСД „Инж. Недьо Ранчев“, ТГ „Княз Симеон Търновски“, ПГСАГ „Лубор Байер“ и ПГМТТ „Н. Й. Вапцаров“.
Всички участници получиха специален подарък от Димитър Баръмов от фондация „Българска гордост“ – издание „1000 причини да се гордеем, че сме българи“. Награди за оригиналност и тази година връчи специално жури в лицето на Прабългарска школа по оцеляване “Багатур”, които отличиха отбора на ППМГ „Гео Милев“ и Сдружение “Брат за брата”, които определиха първо място за ПГКНМА „Проф. Минко Балкански“, второ за ПГОХ „Райна Княгиня“ и на трето място - НПГВМ „Иван Павлов“.
За прекрасната атмосфера на събитието се погрижиха и водещите Никола Кирилов, кмет на Млада Загора, Ивайла Кирилова, заместник-кмет, Валентин Глушков, млад омбудсман на Стара Загора и Станимир Тодоров, заместник – млад омбудсман. Публиката се наслади и на вълнуващите изпълнения на Детски фолклорен ансамбъл „Траянци“ с ръководител Росица Христова и на Клуб по народни танци към ППМГ „Гео Милев“, с ръководител Дилян Желязков.
Официални гости бяха още Ива Радева, областен управител на Стара Загора и нейният заместник Теодора Нончева, Милена Йолдова-Стоянова, началник на Регионално управление на образованието, Бончо Григоров, председател на ПК по „Образование и защита на правата на децата“ към ОбС, общински съветници, директори на училища и образователни институции.
Организатори на събитието са Община Стара Загора, в партньорство с училищни психолози и педагогически съветници, съвместно с обществения посредник и Младите омбудсмани, Кметът на Млада Загора и Младежкия общински съвет.