Първата българска постановка по персийския епос „Шах-наме” гостува на 13 декември в Стара Загора

Сцена от постановката
Първата българска постановка по персийския епос  Шах-наме” гостува на 13 декември в Стара Загора

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*
Спектакълът „Шахнаме: Сказание за Зал“ по едноименния персийски епос от Фирдоуси, известен като „Книга на царете”, гостува на 13 декември на сцената на Културен център Стара Загора. Постановката е създадена от Елена Панайотова - театрален режисьор и продуцент с множество награди на над 40 драматични, куклени и оперни спектакли. Тя е доктор по театрални изкуства, дългогодишен преподавател по театър в университети в Холандия и България. Тази година за спектакъла „Сън в лятна нощ“ от Шекспир в Драматичен театър „Гео Милев” Стара Загора получи награда „Златен кукерикон“, а за режисурата на спектакъла „Шахнаме: Сказание за Зал“ е номинирана от Столичната община за изключителни постижения в изкуството.

Премиерата на спектакъла преди три години е посветена на 1010 години от създаването на епоса „Шах-наме“, който е в списъка на ЮНЕСКО за „Шедьоври в нематериалното наследства на човечеството“. Текстът е писан в продължение на 35 години, разказвайки в стихове доислямската история на древен Иран, за което Фирдоуси е наричан „персийският Шекспир“.

Композиторът Николай Иванов получи награди АСКЕЕР 2022 и ИКАР 2022 за авторската музика, която преплита уникални източни мотиви със живото изпълнението на Марина Великова на различни традиционни и класически инструменти. Юлиян Табаков получи номинация АСКЕЕР 2022 за великолепните си костюми.

Спектакълът има няколко международни фестивални участия, включително гала откриване на 40-тия Международен Театрален Фестивал „Фаджр” в Техеран.

В представлението участват различни поколения известни артисти от столични театри и сериали: Добрин Досев, Велислав Павлов, Жана Рашева, Севар Иванов, Васил Ряхов, Ралица Стоянова, Росен Михайлов, както и алумни и студенти от НБУ.

Спектакълът разказва историята на принц Зал, който, отхвърлен от баща си и отгледан от митична птица, по-късно реабилитиран като владетел, се влюбва в индийска принцеса. Двамата влюбени са изправени пред редица предизвикателства, за да запазят любовта си, преодолявайки политическите препятствия. Спектакълът повдига въпроси, актуални и днес: за любовта, човечността, истината, както и за достойнството, властта и отговорността да управляваш. Една от най-красивите любовни истории от древен Иран.

„Древността се отдалечава все повече от днешното време и умовете ни. Има опасност да изгубим ключа да разбираме нейните текстове. А те съдържат общочовешки послания и познания за нашата природа и устройството на света. Спектакълът „Шахнаме: Сказание за Зал“ разказва за обществени и политически ситуации, които са актуални и повтарящи се и до днес. И тези древни истории всъщност съдържат решения на всички съвременни проблеми, стига да имаме сетивата да ги различим", споделя режисьорката Елена Панайотова.

Кой е Фирдоуси и защо го сравняват с Кир Велики?

Хаким Абу'л-Касим Фирдоуси е един от най-великите поети на Персия (днешен Иран), известен е с прозвището Омир персийски.

Роден е през 935 г. в семейството на феодал, владеел е перфектно арабски и персийски езици. Бил е на служба при султан Махмуд от Газник, на когото посвещава поемата. „Шах-наме”. В нея той събира мъдрости и легенди, разкази и афоризми, написани на прост език, и описващи реални герои и събития и обхващащи период от 4000 години. „Шах-наме” осигурява на иранците бляскава идентичност. Популяризира идеята за горда и древна раса, наследник на едно единствено родословие и запазва персийския език, който се използва и днес.

Легенда разказва, че султан Махмуд от Газни му плаща в сребро, а не в злато, както обещал. Поетът отива в местната баня и разделя парите между теляка и продавача на шербет. Твърди се, че талантливият Фирдоуси съчинява сатира за свидливостта на султана. Това става причина владетелят да размисли и години по-късно да му изплати обещаното злато. В деня на смъртта на поета, който живял в бедност и изгнание, в родния му град Тус, докато през едната градска порта влиза керван от султана, от другата излиза процесия с неговото погребение, защото е било забранено дори да бъда погребан в града.

Това е историята. И легендата.

Първата гробницата на Фирдоуси е съградена през 1020 г. и в продължение на девет века последният му дом е малък мавзолей, където е погребан от дъщеря си. Едва през XVI в. Абдулла хан Втори заповядва да се издигне нов монумент.

През 1933 г. е издигнат мавзолей в родния град на най-известния ирански поет, чийто псевдоним Фирдоуси означава „Райски”, в центъра на характерната за Иран цветна градина чахарбаг. Съграден е от бял мрамор с колони, релефи със сцени и стихове от най-прочутото му произведение „Шах-наме”.

Гробницата прилича на архитектурния стил от времето на династията на Ахеменидите. На всяка една страна има изсечени фарахарвари – ангели пазители от времето на зороастрийската религия.

Гробницата на Фирдоуси наподобява на гробницата на Кир Велики, който управлява през VI в.пр. Христа и е признат за „Баща на иранския народ”. Тя е издигната в Пасаргада, опасана е с колони, поддържани от митраиски бикове и носи на фасадата си символа на древния персийски бог Ахура Мазда, известен в зороастризма като владетел на Вселената.

И двете гробници са сред най-впечатляващите епични гробници в света.

В началото на XX век последната иранска династия Пахлави издига в национален култ епоса „Шах-наме”. Със средства, събрани от дарения на ирански интелектуалци, е поставен паметник на писателя в неголямо езеро точно срещу мавзолея. Семейства от цялата страна идват тук, за да се поклонят пред Фирдоуси. Гидовете по традиция рецитират стихове от „Шах-наме” и правят посещението незабравимо.

Персийският поет се радва на огромна популярност не само в Иран, но и в Таджикистан, Узбекистан и Афганистан.

300 персийски думи, достигнали от Персия до нашата страна, ползваме днес в българския език. Всички те могат да бъдат намерени в проучването на д-р Хаджар Фиюзи, което се появи като книга през 2018 г. Без да се замисляме често използваме перде, адаш, филе, каскет, чешма, чадър, халва, риза, чанта…
#

Още от Стара Загора

Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда
Старозагорският куклен театър е с една стъпка по-близо до новия си модерен дом за експериментално куклено изкуство. На светлия християнски празник Благовещение, 25 март, Държавният куклен театър подписа договор за изработване на инвестиционен проект за нова сграда, предназначена за Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора. Този символичен момент бележи важна стъпка към реализиран...
Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си
С идването на пролетния период Електроразпределение Юг навлиза в активната част на програмата си за извършване на обходи и обследване на състоянието на своята енергийна инфраструктура. Акцент през следващите няколко седмици ще е състоянието на трафопостовете в гъсто населените градски части. Мерките включват преглед и почистване на и около съоръженията, оразмеряване на предпазители, подмяна на изо...
Премиера на ДКТ Стара Загора: „Голямата Шапка“- мост между Япония и Европа Премиера на ДКТ Стара Загора:  Голямата Шапка - мост между Япония и Европа
В Световния ден на театъра, 27 март от 18:00 ч., Старозагорският куклен театър ще представи премиерата на спектакъла Голямата шапка по мотиви от японска приказка. Спектакълът е дипломен режисьорски проект на актрисата от Старозагорския куклен театър Елица Матева. Освен нея още трима творци ще направят дебюта си в спектакъла. Това са композиторът Павел Цонев, сценографката Невена Василева и авторка...
Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора
Пътят към Банкок и Токио минава през Стара Загора В Стара Загора ще се проведат квалификациите за две състезания по математика за ученици, финалите на които ще се проведат в столицата на Япония и столицата на Тайланд в края на юли и началото на август. В квалификацията за World Mathematics Invitational WMI участват ученици от подготвителен клас до 12. клас. За всеки клас задачите са 25, разпред...
149 млн. лв. от Програма „Развитие на регионите“ ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната 149 млн. лв. от Програма  Развитие на регионите  ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната
Финансиране ще получат проекти за изграждане и модернизация на базова инфраструктура и модерни технологии 149 млн. лв. ще бъдат вложени в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник за развитие на индустриални и логистични паркове. Средствата се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по линия на Програма Развитие на регионите 2021-2027 (ПРР) чрез подбор на проектни...