Започва фестивалът за изкуства и занаяти Шипка фест ´23

Започва фестивалът за изкуства и занаяти Шипка фест ´23

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*
В 18:00 ч. на 6 септември, сряда, в подбалканския град ще бъде открито петото издание на фестивала за изкуства и занаяти Шипка фест ´23, който ще се проведе от 6 до 10 септември в двора на Етнографски музей “Чирпанлиева къща“, салона на Читалище "Светлина-1861", Художествена галерия "Христо Песев" и пространство OPEN MIND в град Шипка.

Програмата включва занаяти, концерти, кино, лекции и обучения.

Мисията на фестивала е да предостави пространство за съхранение и предаване на българското културно наследство, автентичните български занаяти и фолклор, както и представянето на различни съвременни музикални форми, жанрове и техники в изкуството, като едновременно с това да обогати културните събития в сърцето на Розовата долина.

Програмата можете да видите тук: https://shipka.info/shipka-fest-2023-programa

Някои от акцентите на тазгодишното издание са:

Музикална програма 

Фестивала ще открият група Кеминджиджи (BG) със самостоятелен концерт от 20:00 ч. на 6.09.2023 г.

В петък, 8 септември, гостите ще могат да се насладят на изпълнението на сравнително младата, но набираща популярност формация Вишна-Черешка, придружени от огнения артист Према. След тях в 21:30 ч. на сцената ще излезе  Surbahar Live Band  (BG/Arg/USA) на  Павел Стойчев - музикант и автор на етно-ембиънт формацията. За съботната вечерна програма ще се погрижат  Ambient Folklore , което е едно отдавна чакано участие на живо на формацията, която създава авторска музика на границата между Западното и Източното Средновековие. Mного от пиесите, които ще изпълнят се свирят на контра китара, макар, че са създадени за чело тамбура. Фестивалът предлага поле за изява на една изцяло нова формация с ръководител вече доста известната в България Изабел Сокол-Оксман с участници от Аржентина, САЩ, Белгия и Гърция. На 10.09.2023 г., в неделя, от 16:00 ч., със самостоятелен концерт музикална формация Soulfia (BG) ще закрие фестивала.

Образователна програма

Занаяти

Основна задача на фестивала е да популяризира българските народни занаяти, като създаде пространство, където майстори и бъдещи чираци/калфи и майстори да се срещнат. Допълнителна задача е да се даде възможност на млади и стари да видят на живо старите занаяти - тяхното изящество и красота.

Ще имаме честта с нас да бъде майстор Станко Киров - един от четиримата майстори - кошничари в България, чиято основна цел в момента е да намери свои достойни наследници. За всеобща радост в тазгодишното Школó по Занаяти, организирано от НЧ "Светлина -1861", това лято в град Шипка се включиха хора със сериозен интерес към занаята, а вече има и много заявки за участие в обучението по време на фестивала. Майстор Станко ще бъде в Шипка на 7, 8, 9 и 10 септември.  Друг от стожерите на фестивала е майстор - ковач Стефан Чаков, който заедно с Антон Анастасов и други от ножарската задруга, ще напали огъня върху ковашкото огнище на двора на Етнографски музей "Чирпанлиева къща" и ще показва на млади и стари как да коват желязото, докато е горещо. На 6 и 7 септември с нас ще бъде майстор Софка Димитрова, майстор на изключително атрактивния занаят тъкане на коланчета на кори на номадски стан и ще показва на всички желаещи да се научат на занаята.

На тъкачество (хоризонтален стан) ще ни учи майстор Елица Максимова, а за грънчарството ще бъде демонстрирано и ръководено от Деси Владовска, носител на голямата награда "Сребърна хлопка" за специален принос в грънчарството. Цвятко Цвятков, който както и Стефан Чаков има шипченски корен, ще демонстрира традиционния в близкото минало занаят за Шипка - свиркарство. Майстор Цвятко свири и изработва гайди, кавали,  свирки и дудуци. Ръкоделията ще бъдат представени от Труфка Димитрова и Иванка Генова (българска бродерия, кене, плетене на пръсти, фриволите и други). Дърворезба и дървопластика ще покаже Румен Милков от Мъглиж. За първа година ще покажем медникарство с Ренета Христова. Традиоционно ще се включат шипченските майстори Данчо Данчев, дървопластика, Дидо Денев, коларство и Росица Джагалова, етерични масла.

Нов участник на фестивала ще бъде Людмила Кутиева от град Бургас, която на 7 септември ще демонстрира стъклопис, а на 8 септември тя ще ни запознае и с много интересната техника на восъчен живопис -  енкаустика. На 9 септември пък всеки желаещ ще може да си изработи глицериново сапунче заедно с Людмила.

С нас ще бъде и Албена Венкова, която ще покаже занаятите стъклопис на 9 септември и плъстене на 10 септември.

За децата 

Доброволци към фондация "Отворен интелект - OPEN MIND" ще отговарят за детското пространство, където деца ще показват на деца да тъкат на детско станче или да изработват кукли и животни от плъсти.

Изложби

Ще представим първата и единствена изложба на даровития художник, артист и културен деятел Христо Тъпанов, в която е изложено цялостното му художествено творчество до сега - Мозаични икони в репродукции, Акварели и Графични рисунки.

В съботната вечер в 21:00 ч. ще се прожектира и аудио-визуалната изложба “Чинари” на Линда Барбара Карл Вацулка, която обединява различни подходи в съвременното изкуство – музика, електронен звук, лирични текстове, глас и фотографии.

Други акценти, част от образователната програма, са предвидените кино-прожекции: С документалния филм “Животът е притча“ ще запознаем зрителите с Учението на духовния Учител Петър Дънов – Беинса Дуно. Красивите и величествени гледки на Рила и вдъхновяващото Слово на Учителя ни пренасят в магията на Съборните дни - лятната Духовна Школа на Бялото Братство. Филмът съдържа кратка историческа информация за развитието на Учението, както и съвременен видео материал от Седемте рилски езера. Филмът "2222" на детски киноклас е насочен, към това да се замислим какво причиняваме на природата с консуматорския начин на живот, който водим. Филмът е своеобразен апел към промяна в начина на живот.

С документалния филм "Infinity Wall"/"Стената на безкрая" режисьорът Тако Младенов ще ни потопи в магията на Патагония извисявайки се високо сред величествените върхове на Андите и ще проследим заедно пътя на първото българско изкачване по 1600-метровата западна стена на Фиц Рой 3405 м, с участници Тако Младенов, Никола Леваков, Стоян Тодоров.

Събитие от кино програмата на фестивала е прожекцията на  филма “Воев“ за живота на музиканта, поета и артиста, и един от най-емблематичните представители на неформалната културна вълна в България от края на 80-те и началото на 90-те години - Димитър Воев. Фабулата проследява годините от ранното творчество на Воев, през кулминацията в музикалната му група „Нова Генерация“, до преждевременната му смърт на 27 годишна възраст. Филмът разкрива пластове и прозрения на дълбока душевност, чрез малко познати авторски текстове на музиканта, архиви и моменти от личния му живот, споделени от най- близките му хора.

С филма на режисьора Мирослав Трифонов "Има ли живот преди смъртта" режисьорът и организаторите на фестивала се стремят да провокират  участниците да живеят живота си пълноценно и да  използват добре времето отредено им на Земята. На същата цел са посветени и заниманията със Симеон Нейчев - Вибути "Изживей директно кой си ти" и "Медитации в духовното сърце".

Народни танци

За тези, които, искат да научат стъпките на българските народни хора ще има много възможности, но организирано това ще случи в събота и неделя от 14:00 часа със  Сарина Стефанова.

Лекционната част на фестивала ще прелее от представянето на книгата на Боян Чомаков "История на Читалището 1861-1920" в лекции по Истинен правопис с Татяна Косекова, Завръщане във вълшебния свят на Глаголицата с Татяна Атанасова, и “Дискусия на тема микробиом, дисбайози и билки“ с Надежда Максимова, както и лекцията за “Залесяването и началото на противоерозионните мерки и създаването на първото “Бюро за укрепване на пороищата и залесяване“ в страната, създадено в Казанлък, с Александров Иванов - известен български фотограф.

Нулеви отпадъци и осъзнатост

Не на последно място организаторите си поставят за цел да провокират промяна в начина ни на мислене и живот. За това ще се погрижат доброволците по програма Европейски корпус за солидарност на ЕС, които прекараха два месеца в град Шипка преди фестивала, като ще съдействат не само за организацията на фестивалното пространство и къмпинг зоната, но най-вече, за да може Шипка Фест '23 да бъде действително събитие с нулеви отпадъци и да покаже на гостите ни, че всеки отпадък може или да бъде избегнат или да се превърне в ресурс за друг процес.

Фестивалът ще демонстрира живот с нулеви отпадъци, затова и храната, която ще се предлага е в съдове, които се измиват (носете си канче, купичка и прибори). Специално внимание ще се отдели и на това как да изхвърляме отпадъците, така, че вместо да бъдат отпадък, те лесно да се превърнат в ресурс. Следват филми, посветени на Шипка и шипченската история.

Домакини и организатори на събитието са Народно читалище "Светлина-1861" - гр. Шипка и фондация "Отворен интелект - ОУПЪН МАЙНД", гр. София. Основната фестивална локация е къща-музей "Чирпанлиева къща", а спомагателните са салона на Читалището, Художествена галерия "Христо Песев" и пространство OPEN MIND.

Повече информация вижте в ПРОГРАМАТА НА ШИПКА ФЕСТ ´23.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант“ – 2022 г.

#

Още от Стара Загора

Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда
Старозагорският куклен театър е с една стъпка по-близо до новия си модерен дом за експериментално куклено изкуство. На светлия християнски празник Благовещение, 25 март, Държавният куклен театър подписа договор за изработване на инвестиционен проект за нова сграда, предназначена за Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора. Този символичен момент бележи важна стъпка към реализиран...
Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си
С идването на пролетния период Електроразпределение Юг навлиза в активната част на програмата си за извършване на обходи и обследване на състоянието на своята енергийна инфраструктура. Акцент през следващите няколко седмици ще е състоянието на трафопостовете в гъсто населените градски части. Мерките включват преглед и почистване на и около съоръженията, оразмеряване на предпазители, подмяна на изо...
Премиера на ДКТ Стара Загора: „Голямата Шапка“- мост между Япония и Европа Премиера на ДКТ Стара Загора:  Голямата Шапка - мост между Япония и Европа
В Световния ден на театъра, 27 март от 18:00 ч., Старозагорският куклен театър ще представи премиерата на спектакъла Голямата шапка по мотиви от японска приказка. Спектакълът е дипломен режисьорски проект на актрисата от Старозагорския куклен театър Елица Матева. Освен нея още трима творци ще направят дебюта си в спектакъла. Това са композиторът Павел Цонев, сценографката Невена Василева и авторка...
Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора
Пътят към Банкок и Токио минава през Стара Загора В Стара Загора ще се проведат квалификациите за две състезания по математика за ученици, финалите на които ще се проведат в столицата на Япония и столицата на Тайланд в края на юли и началото на август. В квалификацията за World Mathematics Invitational WMI участват ученици от подготвителен клас до 12. клас. За всеки клас задачите са 25, разпред...
149 млн. лв. от Програма „Развитие на регионите“ ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната 149 млн. лв. от Програма  Развитие на регионите  ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната
Финансиране ще получат проекти за изграждане и модернизация на базова инфраструктура и модерни технологии 149 млн. лв. ще бъдат вложени в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник за развитие на индустриални и логистични паркове. Средствата се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по линия на Програма Развитие на регионите 2021-2027 (ПРР) чрез подбор на проектни...