Тони Тончева: Радостта от успешния спектакъл те кара за пореден път да мислиш, че не можеш без театъра

Тони Тончева: Радостта от успешния спектакъл те кара за пореден път да мислиш, че не можеш без театъра

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*
Тони Тончева е име, което се чете от година по афишите на старозагорския театър. Тя е на 28 години и не може да бъде наречена дебютант. Към творческата си биография, в която е записала роли в трупите на Кърджали и Русе, добави още четири роли в постановки на Драматичен театър "Гео Милев".

В Стара Загора е сред младите актьори, които попълниха трупата и работят с изключителен ентусиазъм. При тях няма "не може", не се плашат от нищо, всичко в образите, които пресъздават е премислено до най-малкия детайл. Раздават се на "мах" във всяка една постановка. Според зрителите създават нов и много модерен театър.

Тони непременно иска да отбележи, че е родена в Стара Загора, завършва "Актьорско майсторство" в НУМСИ "Христина Морфова" и в класа на доц.Веселин Ранков и Ивана Папазова по "Актьорско майсторство" в Пловдивския университет.

Срещата ни е след ден, в който по обед Тони изигра Смрадовранката в премиерния спектакъл на Любомир Колаксъзов "Ние врабчетата", а вечерта Мила, съпругата на Гео Милев в "Иконите спят". Разговаряме за радостта й от срещите с публиката.

- Как една актриса успява за шест часа да се преобрази толкова много и да спечели толкова много аплодисменти?
- Мисля, че изключително важно за един артист е концентрацията. Всичко се случва тук и сега. Това е ключово, ако позволиш емоцията да те превземе и да се разсееш, можеш да разклатиш представлението, да повлияеш на колегите. И, разбира се, предварително свършена работа по подготовка на ролята, преди да се качиш на сцената.

- Да четеш или гледаш Радичков трябват сетива. Ти създаваш от един отрицателен образ на Смрадовранката в "Ние врабчетата" надежда, при това с широка усмивка. Как успя, какво добави от себе си към образа? Какво е посланието ти към зрителите?
- Едни от най-добрите литературни произведения за деца не са само за деца. Аз не приемам, че това е отрицателен образ, но може би, останалите го възприемат като малко по-различен защото тя не е врабче. Смрадовранката иска да се вклини сред останалите, да намери своето място. Врабчетата на Радичков пресъздават човешки образи, а нейното желание е да стане част от голямото семейство. Старах се в сценичния образ да има надежда, че въпреки различията път винаги има, понякога просто отнема повече време да го откриеш. Иска ми се зрителите да напуснат залата радостни, но и замислени. Да разпознаят езика и посланията на Радичков.

- Казват, че изкуството се създава с вяра и любов, за да промени хората? Така ли е за теб, която влагаш толкова нежност, радост и топлина във всеки един твой образ на сцената?
- Аз се радвам, че зрителите виждат в мен топлина и нежност, защото влагам във всяка една роля много любов. Старая се всеки образ да бъде пълнокръвен, зрителите да вярват в него, и самата аз да вярвам... Имам късметът това, което идва при мен да е в правилния и точния момент. Режисьорът на спектакъла "Иконите спят" Елица Йовчева ме избра, защото, може би, тогава е настъпил един от тези моменти. Може би житейски съм преминала през неща, които са били ключето към този образ. Щастлива съм, че ми се случи този безкрайно вълнуващ и обогатяващ процес. Благодаря на целия екип!

- "Иконите спят" е най-радикално трагичният текст в българската драматургия през последните години. Жестокият край на Гео Милев е свидетелство за времето. Каква Мила искаш да видят и запомнят зрителите?
- Искам да запомнят жената, която е готова на всичко, в името на любовта, на семейството. Интелигентна , чувствена, силна и проницателна. Това е една изстрадана любов, среща се много рядко. Старозагорецът Николай Лилиев запознава Гео Милев с Мила. Има нежна и пламенна любов между поета и съпругата му, тя продължава едва седем години и половина и двамата споделят не само чувства, а идеи и интереси в изкуството. Напук на несъгласието на семейството на Гео той да се ожени за актриса, избухналите между тях чувства побеждават несгодите. Съпругата на Гео Милев учи в Софийския университет и участва в оперна трупа заедно с Елисавета Багряна. През 1911 г. продължава образованието си в Сорбоната в Париж.
Тя му остава вярна, отхвърля всякакви ухажвания след смъртта на Гео. Любовта е нейната сила. Искрено се надявам да съм създала такъв нейния образ.

- Желание за власт, желание за любов, желание за свобода. Кой беше водещият мотив при създаването на образа?
- Желанието за свобода. Двамата с Гео споделят мечтата си да живеят свободни и да отгледат децата си с любов в едно модерно и демократично общество.

- Литературната критика сравнява Радичков и Шекспир, които внасят в драматургичните си текстове неземни същества. Коя роля ти беше по-лесна - на Смрадовранката в "Ние врабчетата" или на Елена в сценичната адаптация на Елена Панайотова по Шекспировата комедия "Сън в лятна нощ"?
- Не обичам да ми е лесно, предпочитам по-трудния път, който дава по-големи шансове за изработването на всеки един детайл в образа. Двете роли са много различни, не мога да ги съпоставя. При Смрадовранката има много крайност,много различна от мен като натюрел, темперамент.

- Колко дълъг беше пътят ти до "Бърбън стрийт" във "Френския квартал на Луизиана" в ролята на Джейн?
- Около месец и половина. Режисьорът Денислав Янев е много последователен и методичен. Моята героиня живее в самота и търси себе си и своето спасение в един много чужд за нея свят. Самотата съблича ума и, брули мислите и чувствата и, и това беше най- важното усещане за тази моя роля.

- Има ли роли, които не би искала да изиграеш ?
- Не и на този етап. Смятам, че всяка роля може да те обогати и развие, зависи колко вкус й придадеш.

- Има ли роля, за която мечтаеш ?
- Да. Би ми било интересно да пресъздам крайно негативен образ.

- Какво е за теб театърът след десет години на сцената ?
- Спектакълът е колективна творба. Театърът е театър, когато вълнува. На сцената, в репетиционната зала се раждат истинските приятелства, истинската любов. Бих искала да отбележа, че освен дисциплината, която е задължителна за нас актьорите, ти се научаваш да работиш в екип, да разбираш другия, не само като персонаж на сцената, но и като човек. Накрая радостта от успешния спектакъл те кара за пореден път да мислиш, че не можеш без театъра, той вече е част от живота ти.

Пресцентър на Драматичен театър "Гео Милев"
#

Още от Стара Загора

Старозагорски ученици ще участват в конференцията на Съюза на математиците в България Старозагорски ученици ще участват в конференцията на Съюза на математиците в България
На 1 април 2025 г. в морската зала на хотел Марина в комплекса Слънчев ден, Варна, ще бъде открита 25-та ученическа секция на 54-та конференцията на Съюза на математиците в България. В програмата на ученическата сесията по математика има и старозагорско участие. Деветокласникът от ПГ по компютърни науки и математически анализи Проф. Минко Балкански Чудомир Стойчев ще представи своя доклад за пре...
Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда
Старозагорският куклен театър е с една стъпка по-близо до новия си модерен дом за експериментално куклено изкуство. На светлия християнски празник Благовещение, 25 март, Държавният куклен театър подписа договор за изработване на инвестиционен проект за нова сграда, предназначена за Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора. Този символичен момент бележи важна стъпка към реализиран...
Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си
С идването на пролетния период Електроразпределение Юг навлиза в активната част на програмата си за извършване на обходи и обследване на състоянието на своята енергийна инфраструктура. Акцент през следващите няколко седмици ще е състоянието на трафопостовете в гъсто населените градски части. Мерките включват преглед и почистване на и около съоръженията, оразмеряване на предпазители, подмяна на изо...
Премиера на ДКТ Стара Загора: „Голямата Шапка“- мост между Япония и Европа Премиера на ДКТ Стара Загора:  Голямата Шапка - мост между Япония и Европа
В Световния ден на театъра, 27 март от 18:00 ч., Старозагорският куклен театър ще представи премиерата на спектакъла Голямата шапка по мотиви от японска приказка. Спектакълът е дипломен режисьорски проект на актрисата от Старозагорския куклен театър Елица Матева. Освен нея още трима творци ще направят дебюта си в спектакъла. Това са композиторът Павел Цонев, сценографката Невена Василева и авторка...
Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора
Пътят към Банкок и Токио минава през Стара Загора В Стара Загора ще се проведат квалификациите за две състезания по математика за ученици, финалите на които ще се проведат в столицата на Япония и столицата на Тайланд в края на юли и началото на август. В квалификацията за World Mathematics Invitational WMI участват ученици от подготвителен клас до 12. клас. За всеки клас задачите са 25, разпред...