Борейки се с нелегалната сеч, WWF опазва дома на дивите животни

Борейки се с нелегалната сеч, WWF опазва дома на дивите животни

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*
Природозащитната организация подготвя актуален анализ на незаконния дърводобив у нас

Престъпленията срещу природата са третата най-доходоносна криминална дейност в света. Предхождана единствено от наркотрафика и фалшификациите, тя генерира приходи от 280 млрд. долара годишно. По данни на Интерпол, най-голям дял от тях се падат на нелегалния дърводобив. Статистиката сочи, че престъпленията в горите носят финансови загуби на стойност между 51 и 152 млрд. долара в глобален мащаб всяка година.

„Незаконната сеч е световен проблем, който води след себе си сериозни екологични, социални и икономически въздействия. Тя вреди на горите, горското биоразнообразие и екосистемните услуги, в ущърб е на интересите  на местните хора и общности, и ощетява отговорните бизнеси, свързани с горите и горските ресурси. Ние от WWF насърчаваме бизнесите и потребителите да ползват сертифицирана дървесина и продукти от дървесина, тъй като в сертифицираните гори се прилага система с по-високи изисквания в сравнение със законовитепризовава Нели Дончева, ръководител на програма „Гори“ във WWF.

Незаконният дърводобив у нас

За да установи реалните мащаби на нелегалния дърводобив в България и вероятните негативни последствия от него, природозащитната организация WWF се зае с нелеката задача да подготви актуален тематичен анализ, Работата по амбициозния документ се очаква да приключи в средата на 2023 г. и той ще бъде оповестен публично.

Последният до момента анализ върху незаконния дърводобив у нас, изготвен от WWF и представен официално през 2018 г., показва, че годишният обем на незаконната сеч в България достига 2,4-2,7 млн. плътни куб. м. или между 1/4 и 1/3 от общия добив. Докладът разкрива различните схеми за незаконен дърводобив, обхващащи периода от изчисляване на запаса на насажденията при инвентаризацията, през маркирането на дърветата за сеч до експедирането на добития дървен материал.

Основните незаконни дейности са свързани с отсичане на немаркирани дървета, извършване на сечи без разрешително, транспортиране на дървесина без съответния документ, както и манипулиране количеството и качеството на добития материал. Когато разликата между документиран и действителен обем бъде успешно скрита при освидетелстване на сечището и експедицията на дървесината, тя се реализира като незаконен добив. 

„Годишно чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство генерира скрити приходи от около 150 млн. лева. Освен че водят до колосални финансови загуби, сечите възпрепятстват горите в ефективното изпълнение на техните естествени функции. Всичко това води до сериозни екологични последици като промяна на местообитанията на защитени видове, прекъсване на важни биокоридори, загуба на видове и ерозия на почвата“обяснява Добромир Добринов, старши експерт „Природозащитно законодателство“ във WWF.

В допълнение към финансовите щети, които нанасят на икономиката, незаконните сечи нарушават целостта на екосистемите и пречат на горите да изпълняват своите производствени, водохранни и природозащитни функции. Така освен, че ощетява държавния бюджет, незаконният дърводобив лишава дългосрочно цели райони от чист въздух и питейна вода. 

Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията Общ дом. Общо бъдеще. Вижте как на wwf.bg/koleda.

Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.
#

Още от България

„Заедно в час“ търси училища от Стара Загора, готови да направят следващата стъпка в своето развитие
20/11/2024 България
Заедно в час  търси училища от Стара Загора, готови да направят следващата стъпка в своето развитие
Срокът за кандидатстване по програма Училища за пример, която преобразява българското образование, е 5 декември! Още 40 училища имат възможността да станат част от значима промяна в българското образование чрез програма Училища за пример на фондация Заедно в час от идната учебна година. Кандидатстването е отворено до 5 декември, а одобрените училища получават напълно безвъзмездно професионална по...
Над 2 млрд. лв. са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
11/11/2024 България
Над 2 млрд. лв. са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
До края на годината в областите Стара Загора, Перник и Кюстендил стартират още четири процедури за близо 700 млн. лв., санират и блокове за още 200 млн. лв. Над 2 млрд. лв. ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по линия на Фонда за справедлив преход за инвестиции във областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г. Средствата имат за цел д...
Осветиха храм "Събор на Свети Архангели" в Казанлък Осветиха храм Събор на Свети Архангели в Казанлък
Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан извърши чина на освещаване на новопострения храм Събор на Свети Архангели. Той се намира в местността Тюлбето в Казанлък. Инициатор за изграждането на църквата е Мартин Карбовски. Благодаря на всички казанлъчани, които се включиха с дарения и труд в богоугодното дело. Подобни инициативи в началото изглеждат безнадеждни, но се оказва, ...
WWF насърчава следващото поколение да даде отпор на климатичните промени
01/11/2024 България
WWF насърчава следващото поколение да даде отпор на климатичните промени
В инициативата участват 750 младежи от три държави WWF стартира поредна инициатива в борбата си срещу въздействието на променящия се климат. С нея природозащитната организация подтиква младите хора да помислят за средата, в която ще живеят, ще се развиват и ще творят и ги поощрява да не стоят безучастни, а да вложат сили в нейното опазване. Инициативата Power Up! цели да даде възможност на младежи...
Минималната работна заплата за страната се повишава на 1077 лева от 1 януари 2025 г.
23/10/2024 България
Минималната работна заплата за страната се повишава на 1077 лева от 1 януари 2025 г.
Минималната работна заплата ще бъде 1077 лв. от 1 януари 2025 г., реши правителството. Размерът й ще се повиши с 15,4%, или със 144 лв. спрямо сегашната й стойност. Той е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда, според които минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за последните две трим...