Умният българин боледува и мре. Тъпите нации забравиха за вируса

Максим Добрев Автор: Максим Добрев
Умният българин боледува и мре. Тъпите нации забравиха за вируса

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*
Когато цифрите говорят, и боговете мълчат. Ние, българите, не се ваксинираме (едва 20%) - и мрем. На второ място сме в света по смъртност от Ковид - 120 на милион за седмица. В страните с близо 80% ваксинирани починалите са под 1 човек на милион (Япония и др.). Там вече забравиха за вируса.

Сега би трябвало да си отговорим на следния въпрос: ние, българите, с нашето нежелание да се ваксинираме по-умни ли сме от японци, норвежци и десетки други народи? И ако да - защо вирусът ни удря повече от тях?

Изводът не е утешителен. Начинът, по който реагираме на пандемията, косвено показва и защо сме най-бедната страна в Европейския съюз:

Защото не сме способни да мислим логично и продуктивно. Горните цифри са категорични. Но не сме способни да ги осмислим. На слухове, внушения и манипулации вярваме, но на цифри и факти - не.

Защото не сме единни. Разделението ни по въпроса за ваксините, както и по много други въпроси, е драстично. У нас всеки проблем ражда не единодействие и решение, а кавги и скандали. В същото време другите народи действат синхронно, като един. Това усилва потенциала им, докато нашият разнобой ни изтощава.

При това в случая държавата ни не беше достатъчно категорична в управлението на кризата. Да, колебанието да се наложат ограничения беше породено от грижа за оцеляването на бизнеса и туризма и под натиска на отделните сектори. Но кой друг, ако не властта, трябваше да тропне по масата и да смълчи врявата, като разсее страха от ваксините? Държавата трябва да знае как да накара народа да я слуша и да й вярва. Особено в критични моменти.

Особено внимание следва да обърнем и на социалните мрежи. Нали уж нямаше да допускат спекулативни, ненаучни и паникьорски публикации и коментари за Ковид? Действителността се оказа съвсем различна: социалните мрежи си затвориха очите пред разразилата се истинска вакханалия, толерираха нахлуването на негативизма. Станаха проводник на нездрави настроения. Това усили хаоса, обърка и продължава да обърква хората.

Когато въпросът опира до здравето и оцеляването на милиони българи, воплите за индивидуална свобода звучат фалшиво. Особено когато са подклаждани с предизборни мотиви и митинги. Защото нея, свободата, никой не я застрашава. Но се спекулира зверски с нея. И ако някои треперят първосигнално само за себе си ("Кой знае какво ще ми стана от проклетата ваксина!" - а практиката сочи, че нищо не става), за себе си трябва да мисли и общността като колективен организъм.

В рамките на темата остава и въпросът могат ли ваксинираните да се заразяват отново - безсимптомно или със слаби симптоми - и да стават преносители на вируса? Не като изключение при индивиди със слаба имунна защита, а масово. Ако е така, идва следващият логичен въпрос: Служи ли в такъв случай ваксината като ограничител на разпространението на вируса в популацията, или само облекчава симптомите на конкретния ваксиниран? От отговорите зависи каква трябва да бъде оптималната държавна регулация.
#

Още от България

Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
20/03/2025 България
Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 225 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, във военни формирования от Сухопътните войски. В гарнизони Карлово и Казанлък са обявени 100 места, в гарнизон Стара Загора - 85 места, в гарнизон Ямбол 10, в гарнизон Хасково 20, в гарнизон София 10. Длъжностите са за шофьори, ме...
Висшето военноморско училище ще представи възможностите за прием и обучение по време на Ден на отворените врати
19/03/2025 България
Висшето военноморско училище ще представи възможностите за прием и обучение по време на Ден на отворените врати
Ден на отворените врати ще се състои на 21 март във Висшето военноморско училище Н. Й. Вапцаров във Варна. Бъдещите кандидат-курсанти и кандидат-студенти ще могат да разгледат учебно-материалната база, ще бъдат запознати с особеностите на отделните специалности и ще могат да зададат своите въпроси относно обучението, подготовката и бъдещата реализация. Денят на отворените врати ще се реализира в ...
WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас
18/03/2025 България
WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас
Природозащитниците проучват варианти за освобождаване от препятствия течението на река Лом Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания...
Над 2 млрд. евро за борба с енергийната бедност предвижда Социалният фонд за климата
17/03/2025 България
Над 2 млрд. евро за борба с енергийната бедност предвижда Социалният фонд за климата
България трябва да действа бързо, за да получи заделените средства Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата. Той предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бед...
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
13/03/2025 България
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
Близо половината от новорегистрираните акаунти са отбелязани като детскиrdquo; или тийнейджърски, сочи ново проучване на Yettel София, 13.03.2025 г. Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано, показва новото проучване на Yettel Дигиталният живот на децата и техните родители. Данните сочат, че 9 от 10 подрастващи (до 19 години) имат профил в социалните медии, като...