Шипка - 160 години от основаване на Читалището

Вокална група „Възраждане“, снимка Александър Иванов
Шипка - 160 години от основаване на Читалището

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ. com
*

През есента на далечната 1860г. учителят и свещеник Христо Дянков Караджов от будното село Шипка получава няколко стотин тома руски книги, като подарък от Захари Княжески. Така е основано читателско дружество „Братство“, което се помещава в клепалнята на новопостроената тогава църква. През януари 1861г. по предложение на Хр. Караджов читателското братство прераства в Читалище „Братско дружество“ и намира подслон в сградата на училището. През 1939г. шипченци построяват и своя читалищна сграда с дарения и доброволен труд. След средата на миналия век към читалището има 3 театрални трупи, 2 хора, 2 танцови групи и още много самодейци, като членове на различни клубове и кръжоци. През 1972г. читалищните дейци спасяват от събаряне една от малкото запазени възрожденски къщи в Шипка, и успяват да обособят етнографски музей в нея. Сградата е обявена за паметник на културата от местно значение. Започва се мащабна събирателска дейност и благодарение на щедри дарения от шипченци на предмети, стари документи, снимки, писма и др в музея се създава богата етнографска колекция и краеведски архив.

В края на 80-те години на миналия век, поради липса на средства за довършване на започнат ремонт, сградата на читалището започва да се руши и читалищната дейност се завръща в сградата на училището, която се пригодява за читалищна дейност, тъй като междувременно училището се е преместило в нова сграда.

В момента НЧ „Светлина – 1861“, гр. Шипка продължава да съхранява шипченските традиции и обичаи, да развива библиотечна, музейна и галерийна дейност, поддържа краеведския архив, и различни колективи за художествено творчество. Към читалището има и художествена галерия от картини на шипченски художници и скулптори на известния шипченски скулптор Христо Песев.

Библиотеката към читалището притежава над 31 000 библиотечни единици и е най- голямата читалищна библиотека в община Казанлък.

 Към библиотеката периодично се организират представяния на книги, литературни четения, тематични изложби и др. През 2021 година за седма поредна година се провежда Националния конкурс за епическа поезия „полк. Георги Георгиев“ в партньорство със Съюза на българските писатели и Национален парк-музей „Шипка - Бузлуджа“. Основател на конкурса е покойния вече полк. Георги Георгиев, редактор, писател и деен общественик, на когото читалището и шипченската общественост дължи много. 

 За развитието на дейността на читалището, най-голяма заслуга имат читалищните самодейци - певци, танцьори, театрали и доброволци. Тези хора, откърмени в читалищното дело, влагат цялото си сърце и посвещават голяма част от свободното си време на читалището.

Групата с най-големи традиции в читалището е ВГ „Възраждане“ с ръководител Нина Краут и с богат репертоар от възрожденски и руски песни.

Другия най-изявен читалищен колектив е танцовата формация КНТ „Шипка“, също с богат репертоар от над 60 хора, ръководен от Желязка Пашова и Илиян Добрев. Те са млади, ентусиазирани, способни и сърцата им бият в неравноделен такт в тон с народната музика.

През последните години към читалището са създадени клуб „ Млад археолог“, Детска театрална трупа, агенция „Млад детектив“ и етнографски клуб, които разнообразяват и обогатяват живота на най-младите шипченци.

Културен календар за честванията по повод юбилея:

26 юни, 11часа 

Изложба - 160 години НЧ „Светлина – 1861“ гр. Шипка

Тържествено откриване на изложба, посветена на историята на читалището.  Със специалното участие на Ученически духов оркестър към СУ „Любен-Каравелов“, Копривщица, и вокална група "Възраждане" към НЧ "Светлина -1861". Официални гости на събитието ще бъдат проф. Емилия Друмева, съветник на Президента и внучка на Христо Милев, български общественик, политик, писател, картограф, роден 1867 в с. Шипка, Лили Друмева и Васил Денев. 

2-4 юли – Първи ножарски събор Шипка

Ножарството е било един от основните занаяти в Шипка още преди Освобождението. Имало е над 30 ножарски работилници, в които изкусни майстори са изработвали ятагани, саби, ножове, ножици, кръклъзи, сгъваеми джобни ножчета и различни кухненски и занаятчийски пособия. За съжаление, днес този занаят е изгубен и само старите хора помнят известните в цялата страна изделия на едновремешните майстори. 

„С идеята да се възроди интересът към този отколешен занаят, етнографски музей "Чирпанлиева къща" в Шипка организира за първа година ножарски събор. Гост майстори от цялата страна, между които Стефан Чаков, Кирил Митрашков, Боян Кършаков, Стоян Радев, Тодор Марев, Слав Славов и др. ще покажат различните етапи от изработката на един нож и тънкостите на занаята“, разказва Рада. По време на събора в Чирпанлиевата къща ще може да се види и изложба на автентични ножове, изработени от старите шипченски майстори. Повече за събора можете да научите от фейсбук събитието https://fb.me/e/5c8XeTx5V

13 август – Премиера на филма „Елвира – по следите на една съдба“

Това е документален филм на кино-клуба към читалището за Елвира Андреуци, италианка, живяла в Шипка в началото на века. Сюжетът е реализиран по записки на Георги Желязков.
С участието на вокална група “Възраждане” към НЧ “Светлина -1861”

27-28ми август – Национален конкурс за епическа поезия „Полк. Георги Георгиев“

„По идея на о.з. полк. Георги Георгиев – редактор, писател и деен общественик, на когото читалището и шипченската общественост дължат много – през 2014 г. се провежда първото издание на Националния конкурс за епическа поезия. Тази година събитието се организира за 7-ми пореден път, в партньорство със Съюза на българските писатели и Национален парк-музей „Шипка- Бузлуджа“. Лауреати през годините са били Ваня Ангелова, Матей Шопкин, Лозан Такев, Петър Динчев, Минчо Минчев и Петър Андасаров“

През 2019 г. читалищното настоятелство взима решение, в памет на вече покойния полк. Георги Георгиев, конкурсът да носи неговото име.

31 август – 5 септември  – Художествен пленер „Светлина за Шипка“

„В пленера ще участват 8 известни български автори и млади художници от от Арт галерия “Ателието”, Казанлък. Целта на изявата е да набере средства за възстановяване на сградата на читалището, създадена през 30-те години на миналия век в резултат на дълга дарителска кампания и доброволния труд на шипченци“.

Сградата е паметник на културата, но е била изоставена през 90-те години на миналия век поради липса на средства за довършване на ремонта ѝ. Картините от пленера ще бъдат показани на изложби в Шипка, София, Казанлък, Стара Загора, Габрово, Пловдив и Варна. Събитието е финансирано по програма VIVACOM Регионален грант 2020-2021.

Изложбата ще се проведе на 5ти септември по време на Шипка фест. Приходите от продажби са благотворителна цел – набиране на средства за сградата. 

3-6 септември – Шипка Фест. Дни на изкуствата и занаятите

Шипка Фест ъбира майстори-занаятчии и музиканти, отдали сърцата си на автентичния български фолклор, организират се работилнички, изложби и базар на занаятите.

Повече информация за Шипка Фест, може да се получи на следните линкове:

https://fb.me/e/1qnB1jcGv

https://www.facebook.com/shipkafest

https://shipka.info/shipka-fest-2020-koloriten-istinski-i-vdahnovyavasth/

Програмата на честването се допълва постоянно и може да бъде проследена на Фейсбук страниците на:

* НЧ „Светлина – 1861“, https://www.facebook.com/svetlina1861;
* Етнографски музей „Чирпанлиева къща“ https://www.facebook.com/Chirpanlievahouse

Посетителите на събитията ги очакват и още много изненади! С присъствието си те не само ще се обогатят и ще научат много и полезни неща, но и ще подпомогнат едно от най-дейните читалища на нашето съвремие – истински пазител на възрожденския дух, който поддържа неугасим пламъка на просвещението.
#

Още от Стара Загора

Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда Старозагорският куклен театър подписа договор за инвестиционен проект на новата си сграда
Старозагорският куклен театър е с една стъпка по-близо до новия си модерен дом за експериментално куклено изкуство. На светлия християнски празник Благовещение, 25 март, Държавният куклен театър подписа договор за изработване на инвестиционен проект за нова сграда, предназначена за Център за експериментално куклено изкуство в Стара Загора. Този символичен момент бележи важна стъпка към реализиран...
Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си Електроразпределение Юг започва пролетния преглед на състоянието на трaфопостовете си
С идването на пролетния период Електроразпределение Юг навлиза в активната част на програмата си за извършване на обходи и обследване на състоянието на своята енергийна инфраструктура. Акцент през следващите няколко седмици ще е състоянието на трафопостовете в гъсто населените градски части. Мерките включват преглед и почистване на и около съоръженията, оразмеряване на предпазители, подмяна на изо...
Премиера на ДКТ Стара Загора: „Голямата Шапка“- мост между Япония и Европа Премиера на ДКТ Стара Загора:  Голямата Шапка - мост между Япония и Европа
В Световния ден на театъра, 27 март от 18:00 ч., Старозагорският куклен театър ще представи премиерата на спектакъла Голямата шапка по мотиви от японска приказка. Спектакълът е дипломен режисьорски проект на актрисата от Старозагорския куклен театър Елица Матева. Освен нея още трима творци ще направят дебюта си в спектакъла. Това са композиторът Павел Цонев, сценографката Невена Василева и авторка...
Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора Квалификации за участие във финалите на две азиатски математически състезания на 6 април в Стара Загора
Пътят към Банкок и Токио минава през Стара Загора В Стара Загора ще се проведат квалификациите за две състезания по математика за ученици, финалите на които ще се проведат в столицата на Япония и столицата на Тайланд в края на юли и началото на август. В квалификацията за World Mathematics Invitational WMI участват ученици от подготвителен клас до 12. клас. За всеки клас задачите са 25, разпред...
149 млн. лв. от Програма „Развитие на регионите“ ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната 149 млн. лв. от Програма  Развитие на регионите  ще бъдат инвестирани в индустриални паркове и зони във въглищните региони на страната
Финансиране ще получат проекти за изграждане и модернизация на базова инфраструктура и модерни технологии 149 млн. лв. ще бъдат вложени в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник за развитие на индустриални и логистични паркове. Средствата се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по линия на Програма Развитие на регионите 2021-2027 (ПРР) чрез подбор на проектни...