НПО-та в образованието - в подкрепа на училищата в малки общини и в търсене на повече финансова устойчивост

НПО-та в образованието - в подкрепа на училищата в малки общини и в търсене на повече финансова устойчивост

ПОРТАЛ СЗ - PortaLSZ.com
*

"Образование без раници" с проект по Фонд Активни граждани, с ползи за целия сектор

Само по-доброто образование ни води към по-проспериращо общество в дългосрочен план. А във време на пандемия с непредвидим развой, отново знанието и науката са сферите, на които възлагаме най-големите надежди за справяне с кризата.

Как да подобряваме системата, кои са най-добрите практики за дистанционно обучение, как децата учат най-ефективно и т.н.? Обикновено най-големият експертен капацитет по тези теми е не просто в МОН, институциите и университетите, а в експертните граждански организации, работещи пряко с училища, учители, ученици, родители и застъпващи се пред институциите за по-добри политики. Именно до такива неправителствени организации се допитва и МОН редовно в усилията си да гарантира качествено образование за всички и в условията на Ковид-19. 

Една от тези организации - “Образование без раници” - финализира в края на февруари 2021 г. проект по Фонд Активни граждани и финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, по който се опита да предостави подкрепа за образованието в по-малки общини, но също така да инициира общи действия заедно с други експертни НПО в образованието за повече финансова устойчивост на сектора чрез общи действия към общини, фондации, компании и държавата.

Подкрепа за образованието в по-малки общини в Монтанско и Плевенско

С цел предлагане на подкрепа за местните училища, през изминалата година “Образование без раници” осъществи контакти с представители на общините Лом, Берковица, Червен бряг, Долна Митрополия, Левски и Долни Дъбник, както и РУО Монтана и Плевен. Двете области Монтана и Плевен бяха избрани поради по-ниски образователни резултати в предишни години.

Впоследствие бяха организирани две онлайн кръгли маси “Успешен учебен процес и реалностите на дигитализацията” за образователните общности в области Монтана, Плевен и Видин. Включиха се директори и администратори, учители, представители на РУО, на общинските администрации и на общинските съвети с ресор “Образование”. Повече за обсъжданите теми тук.

С целевите общини, както и с фирми на тяхната територия, продължават да се търсят форми на сътрудничество. Идеята е с подкрепата на местния бизнес да се инициират дейности в подкрепа на местните учители и училища за дистанционното обучение, а с подкрепата на общините да се осъществят кампании, популяризиращи напълно безплатни за всички онлайн образователни инструменти като платформата Кан Академия, която е и най-мащабната и наложена безплатна платформа за общообразователно съдържание в света. 

Финансова устойчивост на неправителствения сектор, ангажиран в сферата образование

Една от “вечните теми” за гражданските организации винаги е била как в бъдеще да подсигуряват финансово дейностите си, с които допринасят за решаване на важните за обществото проблеми. Могат ли да се стимулират индивидуални лица, компании и фондации да даряват повече за експертните образователни организации в третия сектор? Има ли на общинско ниво възможност и смисъл от повече партньорства и проекти между властите и тези организации, както и повече общински програми в сферата образование - с участие на третия сектор?

Адресирайки тези и свързани въпроси, “Образование без раници” направи двe кратки, непретендиращи за изчерпателност изследвания:

1. Анализ бюджети, програми и партньорства за образование на най-големите общини, и

2.  Анализ на дарителството за образование (преглед на изследвания, инициативи, мнения на Българския дарителски форум, Фондация BCause, ФРГИ и др.).

Тези изследвания станаха база за онлайн дискусията „Общински средства и дарителство - за НПО в образованието“ на 09.02.2021 г. На нея се обсъдиха възможности за общи действия на активните НПО в образованието към общини, фондации, компании и държавата, в търсене на финансова устойчивост на отделните организации и на сектора като цяло. Участие в дискусията взеха представители на Българския дарителски форум, Заедно в час, Образование България 2030, Национална мрежа за децата, Асоциация Родители, Тръст за социална алтернатива, “Подарете книга”, независими експерти и организаторите “Образование без раници”. В дискусията се набелязаха редица теми с продължение и възможности за общи стъпки, с които организациите - като общност - да адресират потенциални компании-дарители, за които образованието и науката отдавна са приоритетни сфери; да се обърнат към държавни институции във връзка с бъдещи финансови инструменти; да обмислят общи комуникационни кампании; да набележат общ интегриран подход към общини, в частност и към малки такива, каквито често имат по-голяма нужда от подкрепа.

Организационен капацитет за повече въздействие 

Фонд Активни граждани подкрепя проекти за подобряване на организационния капацитет и устойчивост на одобрените граждански организации, което не е често срещана възможност. В рамките на проекта си “Образование без раници” осъществи още: дейности за повече разпознаваемост, публичност, по-добра отчетност и цялостна устойчивост на работата си - например чрез подобрен сайт, по-добра визия и структура на публичните годишни отчети за дейността; чрез план за изпълнение на нова комуникационна стратегия; обновена стратегия и нови кампании за привличане на повече редовни дарители; чрез подобрена комуникация в онлайн пространството и социалните мрежи; и чрез одит на вътрешни процеси в организацията, свързани с трудово-правните отношения, здравословните условия на труд и др. 

Тези дейности означават подобрен капацитет, а той гарантира устойчивост на дейностите на организацията, в помощ на системата за по-високи образователни резултати на всички деца в България. Двете основни направления, по който “Образование без раници” работи, са: 

  • развиване на българската версия на най-мащабната платформа за образование в света, при това напълно безплатна - Кан Академия;
  • обучаване и подкрепа на все повече учители да прилагат иновации и доказали се световно онлайн инструменти.  

Проектът “Образование без раници: подкрепа за образование на световно ниво. Устойчиви местни партньорства, фондонабиране и организационно развитие” се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 9698 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП, Фонд Активни граждани, www.activecitizensfund.bg.
#

Още от България

Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
20/03/2025 България
Обявен е конкурс за 225 вакантни войнишки длъжности за Сухопътните войски
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 225 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, във военни формирования от Сухопътните войски. В гарнизони Карлово и Казанлък са обявени 100 места, в гарнизон Стара Загора - 85 места, в гарнизон Ямбол 10, в гарнизон Хасково 20, в гарнизон София 10. Длъжностите са за шофьори, ме...
Висшето военноморско училище ще представи възможностите за прием и обучение по време на Ден на отворените врати
19/03/2025 България
Висшето военноморско училище ще представи възможностите за прием и обучение по време на Ден на отворените врати
Ден на отворените врати ще се състои на 21 март във Висшето военноморско училище Н. Й. Вапцаров във Варна. Бъдещите кандидат-курсанти и кандидат-студенти ще могат да разгледат учебно-материалната база, ще бъдат запознати с особеностите на отделните специалности и ще могат да зададат своите въпроси относно обучението, подготовката и бъдещата реализация. Денят на отворените врати ще се реализира в ...
WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас
18/03/2025 България
WWF възстановява един от последните запазени притоци на Дунав у нас
Природозащитниците проучват варианти за освобождаване от препятствия течението на река Лом Природозащитната организация WWF започва работа по проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност на един от последните запазени притоци на Дунав река Лом. С дължина от 93 км тя е сред малкото останали по-големи реки у нас със сравнително запазена морфология, осигуряваща местообитания...
Над 2 млрд. евро за борба с енергийната бедност предвижда Социалният фонд за климата
17/03/2025 България
Над 2 млрд. евро за борба с енергийната бедност предвижда Социалният фонд за климата
България трябва да действа бързо, за да получи заделените средства Изтече срокът, определен за обществени консултации във връзка с подготовката на Социалния фонд за климата. Той предвижда България да получи близо 2.5 млрд. евро за периода от 2026 до 2032 г. Средствата ще бъдат насочени към най-уязвимите групи домакинства и микропредприятия, намиращи се в състояние на енергийна или транспортна бед...
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
13/03/2025 България
80% от децата създават първия си профил в социалните медии преди да навършат 12 години
Близо половината от новорегистрираните акаунти са отбелязани като детскиrdquo; или тийнейджърски, сочи ново проучване на Yettel София, 13.03.2025 г. Децата стават активни потребители на интернет и социалните медии все по-рано, показва новото проучване на Yettel Дигиталният живот на децата и техните родители. Данните сочат, че 9 от 10 подрастващи (до 19 години) имат профил в социалните медии, като...